اقتصادی

آیین انعقاد دوازده تفاهم نامه آموزشی مهارتی ایجاد هنرستان جوار صنعت در خراسان رضوی

آیین انعقاد دوازده تفاهم نامه آموزشی مهارتی و ایجاد ۱۲ هنرستان جوار صنعت در استان خراسان رضوی با حضور محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در مشهد برگزار شد.محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در آیین انعقاد این ۱۲ تفاهم نامه گفت: طبق فرمایشات حضرت آقا ما با بیماری دانشگاه گرایی مواجه هستیم که باید با هدایت تحصیلی فرایندی و مطلوب و اجرای برنامه توسعه متوازن شاخه ای و رشته ای زمینه رفع این مسئله فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ کاظمی گفت: با شناسایی استعداد و علایق دانش آموزان زمینه تقویت آن‌ها در دوره متوسطه فراهم می‌شود و با مشاوره و هدایت تحصیلی مناسب دانش آموزان به سمت علاقه خود و نیازهای کشور راهنمایی می‌شوند و ماحصل آن توسعه متوازن در آموزش متوسطه نظری و فنی و حرفه‌ای و کاردانش در کشور است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم کشور در حال حاضر پیشرفت اقتصادی، صنعت، تولید و اشتغال است و پیشرفت کشور با نقش آفرینی آموزش و پرورش محقق خواهد شد؛ اما نکته قابل توجه این است که آموزش و پرورش به تنهایی نباید ایفاکننده این نقش باشد بلکه همیاری و همراهی سایر دستگاه‌ها و نهادهای بخش‌های غیردلتی را می‌طلبد.

کاظمی تاکید کرد: حل مسئله اشتغال و تولید از طریق تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص امکان‌پذیر است و نیاز ضروری امروز کشور مهارت آموزی است.

وی ادامه داد: تقویت نیروی انسانی و توسعه آموزش‌های مهارتی باید با مشارکت دینفعان اصلی بازار کار از جمله کارخانجات، شهرک صنعتی، اتحادیه‌ها و اصناف و… انجام شود و هنرستان‌های جوار مراکز صنعتی، خدماتی و کشاورزی ایجاد کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: پایان این کار و انعقاد این تفاهم نامه‌ها تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر با مشارکت خود صنایع و صنوف است.

وی بیان کرد: اگر دانش آموز ما بعد از خروج از آموزش و پرورش یک مهارت داشته باشد چرخه فقر و بیکاری قطع شده و کار و اشتغال برای وی فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای سیاست نیست بلکه ضرورت است، زیرا از جمله چیزهایی که با تحقق این آموزش‌ها حل می‌شود مسئله ازدواج و جوانی جمعیت و بیکاری است که باز هم مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین پیشگیری کننده از آسیب‌های اجتماعی است.

کاظمی استان خراسان رضوی را استانی خاص و با ظرفیت‌های بالا عنوان کرد و گفت: بیش از ۴۰ هنرستان جوار در کشور در سال گذشته ایجاد شده و آغاز به کار کرده‌اند و قطار توسعه آموزش‌های مهارتی تازه حرکت خود را شروع کرده است و نتایج آن در راه است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پایان این مژده را داد: به دنبال این هستیم سربازی دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند را حل کنیم تا با تعهد به هنرستان و کارخانه جوار خود بعد از تحصیل در همان کارخانه مشغول به کار شوند.

در پایان این برنامه ۱۲ قرارداد بین صاحبان صنایع از جمله نساجی، چرم و نانوایی و… با آموزش و پروش منعقد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا