اقتصادی

افزایش یارانه و ثبات یک ساله قیمت ۱۱ قلم کالا در طرح کالابرگ الکترونیک

دولت مرحله جدید کالابرگ الکترونیک را با دو مزیت افزایش 30 درصدی اعتبار یارانه ای و ثبات یک ساله قیمت 11 قلم کالای اساسی برای خانوارهای مشمول آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ در مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک همه خانوارهای دهک های اول تا سوم به همراه خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی رحمة الله علیه مشمول افزایش ۳۰ درصدی یارانه شدند.

براساس این طرح، اگر سرپرست یک خانوار مشمول از ۴۰۰ هزار تومان یارانه دریافتی به ازای هر نفر، ۲۰۰ هزار تومان را صرف خرید ۱۱ کالای مشخص شده از فروشگاه های مجهز به سامانه طراحی شده برای این طرح کند، به طور خودکار ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر به یارانه وی افزوده خواهد شد.

به عنوان مثال، اگر یک خانوار دو نفره که ۸۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می کند، ۴۰۰ هزار تومان از یارانه خود را صرف خرید این اقلام کند، یارانه این خانوار دونفره به یک میلیون و ۴۰ هزار تومان افزایش می یابد.

این طرح فعلا برای ۳ دهک اجرا می شود اما برنامه دولت این است که در آینده نزدیک افزایش دایره مشمولان این طرح به همه دریافت کنندگان یارانه نقدی تسری یابد. هم اکنون بیش از ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می کنند.

کالاهای مشمول این طرح به همراه مقدار آنها به شرح جدول زیر است:

*قیمت به تومان-

ردیف عنوان کالا واحد مقدار قیمت مبنا هزینه خرید سبد مبنا
۱ (لبنیات): شیر کم‌چرب بطری لیتر ۳ ۱۸،۰۰۰ ۵۴،۰۰۰
۲ پنیر (لبنیات)uf بسته ۴۰۰ گرمی ۱ ۳۷،۰۰۰ ۳۷،۰۰۰
۳ (لبنیات): ماست کم چرب دبه ۲.۵ کیلویی ۱ ۴۹،۸۰۰ ۴۹،۸۰۰
۴ تخم مرغ کیلو ۱ ۴۲،۰۰۰ ۴۲،۰۰۰
۵ گوشت مرغ ماشینی کیلو ۲ ۶۰،۰۰۰ ۱۲۰،۰۰۰
۶ روغن مایع بسته ۸۱۰ گرمی ۱ ۵۵،۰۰۰ ۵۵،۰۰۰
۷ ماکارونی بسته ۷۰۰ گرمی ۱ ۱۸،۰۰۰ ۱۸،۰۰۰
۸ برنج کیلو ۲ ۴۰،۰۰۰ ۸۰،۰۰۰
۹ قند و شکر کیلو ۰.۵ ۲۳،۰۰۰ ۱۱،۵۰۰
۱۰ حبوبات کیلو ۱.۲ ۳۰،۰۰۰ ۳۶،۰۰۰
۱۱ گوشت منجمد گوساله کیلو ۰.۵ ۱۸۰،۰۰۰ ۹۰،۰۰۰
جمع کل ۵۹۳،۳۰۰
توضیح: مقدار تعیین شده برای هر کالا در جدول بالا به ازای هر نفر است. تعداد اعضای خانوار در مقدار تعیین شده ضرب می شود. به عنوان مثال یک خانوار ۴ نفر در طول هر ماه می تواند ۸ کیلو برنج به قیمت ۴۰ هزار تومان دریافت کند.

یکی دیگر از مزایای این طرح ثبات قیمت این کالاها برای مصرف کننده مشمول طرح در طول سال است زیرا در این طرح اگر یک فرد مشمول طرح این ۱۱ قلم کالا را از فروشگاه های متصل به سامانه طرح خریداری کند، به اندازه حجم تعیین شده، در طول سال بهای ثابتی را پرداخت خواهد کرد.

با این توضیح که اگر خانوار یک نفره در طول یک ماه یک کیلو تخم مرغ خریداری کند، تا پایان سال بابت این یک کیلو ۴۲ هزار تومان پرداخت خواهد کرد و قیمت این کالا تا پایان سال ثابت خواهد ماند.

اگر قیمت تخم مرغ تا پایان سال ۲۰ درصد افزایش یابد، باز هم یک نفر مشمول طرح می تواند در هر ماه یک کیلو تخم مرغ به همان قیمت ثابت ۴۲ هزار تومان خریداری کند.

باقی اقلام هم همین قاعده را خواهند داشت. بنابراین خرید این کالاها به میزان تعیین شده در جدول، به قیمت ثابت خواهد بود.

با این اقدام درواقع بهای کالاهای اساسی مورد نیاز برای تامین نیازهای غذایی هر نفر در طول سال دستخوش نوسان نخواهد شد و اگر در ابتدای سال برای این اقلام، رقمی به عنوان بهای آن کالاها اعلام می شود، تا پایان سال قیمت این کالاها تغییر نخواهد کرد.

مابه التفاوت قیمت فروخته شده به مصرف کننده و قیمت بازار را دولت با پرداخت یارانه اعتبار جبران می کند.

یکی از مهمترین اهداف این طرح تامین کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین های مورد نیاز برای هر فرد است.

خانوارهای مشمول طرح می توانند برای اطلاع از فروشگاه های متصل به سامانه و باقیمانده اعتبار خود، برنامه شبکه ملی اعتبار (شما) به نشانی http://shoma.sfara.ir را نصب و یا کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره گیری کنند.

در حال حاضر ۱۰ فروشگاه زنجیره ای بزرگ مانند جانبو، افق کوروش، دیلی مارکت، مینو مارت، رفاه، هفت، گندم طلایی کوروش، هایپر فامیلی، اتکا، وال مارکت و بیش از بیش از ۸۴ هزار فروشگاه خرد دیگر (در مجموع ۹۳ هزار فروشگاه) در سراسر شهرها و روستاهای کشور به این سامانه متصل و در حال ارائه خدمت کالابرگ الکترونیک هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا