سیاسی

اقدام عراق برای دور کردن گروهک‌های ضد انقلاب ناکافی است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: مسئله مرزهای کشور ایران و همسایگان و ناامنی‌هایی که در مرزها داریم از موضوعات قابل تحقیق و فوق العاده با اهمیت است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز در آیین شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه عالی دفاع ملی که در محل این دانشگاه که با حضور وزیر کشور و رییس ستاد حشدالعبی عراق، جمعی از فرماندهان عالی نیروهای مسلح و دانشجویان ایرانی و خارجی برگزار شد، ضمن تبریک هفته وحدت و آغاز سال تحصیلی جدید اظهار کرد: امیرالمومنین علی علیه السلام در نهج البلاغه می‌فرمایند که علم مایه قدرت است، بر این اساس دانشگاه عالی دفاع ملی جایگاه ویژه‌ای نه تنها برای نیروهای مسلح، بلکه برای کشور دارد. مدیریت راهبردی بر سازمان و داشتن درک مناسب از امنیت ملی، کار ویژه دانشگاه عالی دفاع ملی است.

اقدام عراق برای دور کردن گروهک‌های ضد انقلاب ناکافی است

وی ادامه داد: کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا، بخصوص کشور جمهوری اسلامی ایران، منطقه‌ای بی‌نظیر و استثنایی بدلیل دارا بودن موقعیت جغرافیای راهبردی و سیاسی، شاهراه ارتباطی جهان، در اختیار داشتن تنگه‌های راهبردی، منابع غنی کانی و انرژی‌های فسیلی، ادیان بزرگ آسمانی، وجود قبله مسلمین و مراقد مطهر ائمه اطهار علیهم السلام و عوامل گوناگون دیگر، اهمیتی فوق العاده بالا دارد؛ به همین ‌علت قدرت های استعماری بدلیل منابع سرشار، همواره در صدد استثمار و تضعیف قدرت های منطقه هستند.

سرلشکر باقری تاکید کرد: منابع غنی منطقه غرب آسیا و جایگاه ویژه این منطقه، همواره مورد طمع قدرت‌هاست؛ منطقه ما دائماً شاهد دخالت بیگانگان و اختلاف افکنی در میان ملتها و دولتها می باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شاهد هستیم که دشمنان همواره تلاش می‌کنند میان کشورهای منطقه، اقوام، طوایف و ادیان گوناگون اختلاف ایجاد می کنند و با تضعیف حاکمیت قانونی کشورها، دائماً منطقه را درگیر نگاه می دارند تا این درگیری‌ها توجیه و محملی برای ادامه حضور متجاوزانه آنها باشد؛ ایجاد داعش که به اعتراف سران کشور ظالم آمریکا توسط خود آنها ایجاد شد نمونه بارزی از این نوع است.

سردار باقری ضمن عرض تسلیت برای شهادت رسیدن جمعی از نیروهای مسلح سوریه در حمله تروریستی چند روز گذشته گفت: کشور سوریه با دارا بودن ارتشی سربلند، با باقی ماندن در محور مقاومت و با کمک گرفتن از دوستانش و‌ نیز با تقدیم شهیدان فراوان توانست بر تروریسم غلبه پیدا بکند و بخش اعظم کشور خود را آزاد و مسیر بازسازی خود را آغاز کند.

وی در اهمیت دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: درک ریشه‌های انواع و اقسام موضوعات راهبردی موجود در کشور و منطقه از رسالت‌ها و مسئولیت‌های دانشگاه دفاع ملی است؛ ما بایستی بتوانیم آینده محتمل را به خوبی درک بکنیم تا مانع غافلگیر شدن نیروهای مسلح و دولت‌هایمان در برابر حوادث احتمالی آینده بشویم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی منبع سرشار و عقلانی پشتیبانی علمی از نیروهای مسلح و مسئولان کشور است؛ از این‌رو باید به سه رکن اساسی استاد، محتوای آموزشی و دانشجو توجه ویژه داشت.

وی‌ادامه داد: محصول دانشگاه عالی دفاع ملی، چه در مطالعات گروهی و چه در پژوهش‌هایی که در پژوهشگاه انجام می‌شود نبایستی عامل زینت کتابخانه‌ها و قفسه‌های مدیران، فرماندهان، وزرا و مسئولان کشور و نیروهای مسلح شود البته هنر نهایی و ارائه کند و البته بر ما مدیران و فرماندهان است که از این دستاوردهای ارزشمند حداکثر استفاده را بکنیم.

وی‌ تصریح کرد: محصول دانشگاه عالی دفاع ملی چه در مطالعات گروهی و چه در پژوهش‌هایی که در پژوهشگاه انجام می‌شود نبایستی تنها زینت کتابخانه‌ها و قفسه‌های مدیران، فرماندهان، وزرا و مسئولان کشور و نیروهای مسلح باشد.

سردار باقری اضافه کرد: در منطقه ما اتفاقات گوناگونی در جریان است که فوق العاده نیازمند فکر، اندیشه و تدبیر است؛ مسایل اخیر منطقه قفقاز یکی از آن ‌هاست؛ کشوری تجاوزگر و اشغالگر بوده و کشوری به دنبال بازپس گیری سرزمین از دست رفته و احیا و تکمیل تمامیت ارضی خود بوده است.

وی ‌عنوان کرد: آنچه که کشور آذربایجان تاکنون انجام داده باز پس گرفتن تمامیت ارضی خودش بوده است. یعنی با حوادث هفته‌های اخیر توانسته حاکمیت کامل و تمامیت ارضی را به دست بیاورد؛ البته در تمام این سرزمین‌ها اقلیت ها بایستی با آرامش و با حقوق برابر با سایر شهروندان زندگی کنند؛ از این به بعد ما دارای دو همسایه آذربایجان و ارمنستان در قفقاز هستیم که هر دوی این همسایه‌ها برای ما محترم هستند و حفظ تمامیت ارضی آنها برای ما اهمیت دارد و این‌هم موضوعی است که در ملاقات‌ها و هم گفتگو با مقامات هر دو کشور بر آن‌تاکید کرده ایم.

لذا امیدواریم با دستیابی به صلح کامل، منطقه قفقاز بدون تغییر در مرزهای جغرافیایی و ژئوپلیتیک منطقه، آرامش و سازندگی را برای رفاه بهتر مردمانش در پیش بگیرد. بنابراین ادامه جنگ بعد از این هیچ توجیهی ندارد.

وی‌تاکید‌کرد: این دو کشور مرزهای مشخصی در هنگام فروپاشی شوروی داشتند و همان مرزها مبنای توافق و صلح این کشورها بایستی باشد؛ این از موضوعاتی است که در کشور و در منطقه با آن مواجه هستیم؛ لذا عزیزان ما می‌توانند در مورد آن تحقیق و پژوهش و رساله تحصیلی ارائه کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه بیان داشت: حضور نظامیان بیگانه در منطقه ما از موضوعات دیگر است؛ ما آمار تردد شناورهای نفتکش و تجاری از تنگه هرمز به بیرون و به داخل را در بازه زمانی پنج ساله بررسی کردیم و دریافتیم که هرگاه حضور نظامی بیگانگان افزایش یافته، مبادلات تجاری کاهش یافته است.

وی‌ ادامه داد: من با هر کدام از مسئولان نیروهای مسلح کشورهای منطقه که گفتگو داشتم همه معتقدند که برای حفظ امنیت منطقه‌ نیازی به حضور هیچ نظامی بیگانه‌ای نداریم، کشورهای منطقه هم تجهیزات و هم ارتش‌های توانمند و هم دوستی را دارا هستند؛ ما همچنان که سیاست دولت جمهوری اسلامی است، در نیروهای مسلح نیز به دنبال پیشبرد سیاست همسایگی تبدیل مرزها از وضعیت نظامی و امنیتی به مرزهای اقتصادی و تبادلات گوناگون بین ملت‌ها هستیم و در این جهت پیشرفت‌های مناسبی انجام شده است.

سردار باقری گفت: مسئله مرزهای کشور ایران و همسایگان و ناامنی‌هایی که در مرزها داریم از موضوعات قابل تحقیق و فوق العاده با اهمیت است.

سردار باقری با اشاره به تحرکات تروریستها از آن‌سوی مرزهای سیستان و بلوچستان و اقلیم کردستان گفت: چه معنایی دارد که گروه‌های تجزیه طلب ایرانی در کردستان عراق مستقر باشند و انواع و اقسام اقدامات تروریستی را در کشور ما انجام دهند و ما مجبور شویم قوای فراوانی را در مرز نگه داریم؛ مسئولان عراقی نیز همین را تایید می‌کنند که بایستی این مسئله به طور قطعی حل شود؛ در توافقنامه اسفند ماه گذشته میان دبیران شورای عالی امنیت ملی دو کشور ایران و عراق توافقی شد که ظرف شش ماه این گروه‌ها خلع سلاح کامل شوند؛ البته در هفته‌های اخیر دولت عراق و همه مسئولان عزیزی که آنجا تلاش می‌کنند، تلاش‌هایی انجام دادند و این گروه‌ها از مقرها و سنگرهای نزدیک مرز ما قدری جابجا شدند، اما توافق اصلی فقط جابجایی تاکتیکی گروه های تجزیه طلب و انتقال آنها به نقطه ای دورتر از مرزها نبود، بلکه خلع سلاح کامل آنها مدّ نظر ما بوده و هست.

وی‌ در پایان گفت: حضور دانشجویان عزیز غیر ایرانی، می‌تواند برای سرفصل خوبی برای توسعه ارتباط، تعمیق صلح و دوستی و برادری بین کشور ایران و کشورهای همسایه شود و امیدوار هستم که سال تحصیلی آینده که امروز مراسم رسمی آن برگزار شد سالی مملو از موفقیت، سلامتی، ارتقا دانش و توانمندی‌ها و کارهای اساسی برای مشکلات نیروهای مسلح و کشور باشد./صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا