اخبارفناوری

امضای تفاهم‌نامه پنج دانشگاه با پنج وزارتخانه

رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی گفت: پنج دانشگاه اصلی کشور با پنج دستگاه اجرایی تفاهم نامه معین بهره وری منعقد می‌کنند

به گزارش پیشران؛ روح الله رازینی رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی در نشست خبری صبح امروز که با موضوع تشریح محور‌های نخستین اجلاس بهره وری علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهدای جهاد علم وزارت علوم برگزار شد، گفت: در دوره جدید مدیریتی وزارت علوم موضوع بهره وری در راستای سیاست‌های کلی دولت مورد توجه قرار گرفت و انتظار این بود که آموزشعالی بر روی این بحث تمرکز کند.

وی افزود: با همکاری نزدیک سازمان ملی بهره‌وری مجموعه‌ای از اقدامات مشترک را پیش بردیم تا اهدافی که برای این حوزه در نظر گرفته شده را محقق کنیم.

رازینی ادامه داد: براین اساس اولین اجلاس بهره وری علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی با اشاره به اهداف اجلاس اظهار داشت: اولین هدف و مهمترین هدف ما تقویت گفتمان بهره وری در نظام آموزش عالی و موسسات است که باید تلاش شود به آن سمت حرکت کنیم چرا که بهره وری امروز به عنوان یک دغدغه جدی درکشور مطرح است؛ هدف دوم توجه به نقش وزارت علوم در امر بهره وری کشور است و هدف سوم توانمندسازی همکاران خودمان در حوزه آموزش عالی است.

وی تأکید کرد: در راستای هدف اول بحث سند نظام ارتقای بهره وری عتف را در نظر داریم، این سند با همکاری سازمان ملی بهره وری تدوین شده تا موضوع بهره وری در وزارت علوم مورد توجه قرار بگیرد که در روز اجلاس از این سند رونمایی می‌شود.

رازینی عنوان کرد: به صورت نمادین و اولین گام پنج دانشگاه اصلی کشور با پنج دستگاه اجرایی تفاهم نامه معین بهره وری منعقد می‌کنند که قرار است این موضوع در اجلاس به صورت نمادین شکل بگیرد، اما در آینده این امر توسعه می‌یابد.

وی در مورد دانشگاه هایی که با دستگاه های اجرایی برای ارتقای بهره وری آن دستگاه‌ تفاهم نامه همکاری امضا می‌کنند، گفت: قرارا است دانشگاه تهران با وزارت تعاون، دانشگاه علم و صنعت با وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، دانشگاه علامه طباطبائی با وزارت اقتصاد و دارایی، دانشگاه شهید بهشتی با وزارت نیرو، دانشگاه تربیت مدرس با وزارت جهادکشاورزی تفاهم نامه امضا کنند.

رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی عنوان کرد: مجموعه‌ای از کارگاه‌های تخصصی نیز برنامه ریزی شده که در این اجلاس برگزار می‌شود.

به گفته رازینی، مقام معظم رهبری هم بر این موضوع تأکید دارند و نظام ارتقا در دستگاه های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد؛ البته بخشی از بهره وری تابع انگیزه افراد است و باید بر روی این موضوع هم مطالعه دقیقی داشته باشیم اما بعضا فارغ التحصیلان ما توانمندی دارند اما انگیزه کافی ندارند.

 رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی عنوان کرد: ما تعدادی از مسائل بهره وری کشور و آموزش عالی را در سامانه نظام ایده ها و نیازها(سامانه نان) رونمایی کرده و در معرض دید کارشناسان و متخصصان قرار می دهیم تا نیازها و ایده های خود را مطرح کنند که البته یکی از نیازها بحث اشتغال است.

وی گفت: ما در آموزش عالی در حال رصد و پایش هستیم که بدانیم چقدر از فارغ التحصیلان متناسب با آموزشی که دیده اند به کار گیری می شوند و چقدر در حوزه های غیرمرتبط به کار گرفته شدند.

رازینی با بیان اینکه اجلاس بهره وری عتف آغاز یک سلسله برنامه درباره این موضوع است، اظهار داشت: مجموعه اقداماتی که در حوزه بهره وری عتف انجام شده مورد بررسی میگیرد، به طور مثال فرایند جذب اعضای هیات علمی یک فرایند زمان بر بود اما در یک سال گذشته تغییرات موثری در این زمینه رخ داده است.

/دانشجو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا