اجتماعی

بازگشت ۶۰ درصد بازماندگان از تحصیل به مدرسه/ توجه به مناطق مرزی

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: یکی از برنامه‌های ما، توسعه مدارس هیات امنایی و مردمی در مناطق مرزی و مناطق کمتر برخوردار بوده است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ احمد محمودزاده در نشست خبری با بیان اینکه سیاست گذاری مسائل آموزشی مدارس غیردولتی امری مشارکتی است؛ گفت: جلسات شورای آموزشی هر استان در برنامه‌ریزی و سیاست گذاری مسائل تعلیم و تربیت هر استان نقش اساسی دارد. ۹۱ درصد استانداران و ۸۷ درصد مسئولان برنامه و بودجه در جلسات شورای آموزشی استان حضور دارند. اساتید دانشگاه و مسئولان پرورشی و ۸۳ درصد نمایندگان انجمن‌های اولیا و مربیان در این جلسات حضور داشتند.

 

وی با بیان اینکه کارگروه‌های متعددی به روند تعلیم و تربیت کمک می‌کنند گفت: کارگروه‌های پرورشی و تربیت بدنی از این جمله هستند. تقریباً دو سالی است که با توجه به فرمایشات رهبری و سیاست‌های ابلاغی دولت برخی از دستورالعمل‌ها مانند توجه به مهارت آموزی و توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای را پیگیری کرده‌ایم.

 

محمودزاده با بیان اینکه موضوع توسعه اقامه نماز را با کمک ستاد ستاد اقامه نماز در دستور کار قرار دادیم گفت: یکی از برنامه‌های ما در سازمان توسعه مدارس هیئت امنایی و مردمی در مناطق مرزی و مناطق کمتر برخوردار بوده است.

 

وی با اشاره به اهمیت توجه به تحصیل دانش آموزان در مناطق محروم و کمتر برخوردار، گفت: ما به صورت تقریبی ۲۳۰ هزار دانش آموز در ۷ منطقه آزاد تجاری و مناطق مرزی داریم که ۱۱ منطقه آموزشی ما را شامل می‌شوند. در ابتدای دولت سیزدهم در این ۱۱ منطقه ۳۲ هزار بازمانده از تحصیل داشتیم که در حال حاضر تعداد بازماندگان از تحصیل در این مناطق به حدود ۱۰ هزار دانش آموز رسیده است‌.

 

رئیس مدارس غیردولتی تاکید کرد: ۶۰ درصد بازماندگان از تحصیل طی دو سال اخیر به مدارس بازگشته‌اند.

 

محمودزاده با اشاره به ظرفیت مراکز هیئت امنایی و مردمی در توسعه عدالت آموزشی گفت: مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی دارای ۳۵۰۰ ظرفیت هیأت امنایی در کشور هستند و حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانش آموز در این مدارس هیأت امنایی تحصیل می‌کنند.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلام اینکه مدارس غیردولتی باید شیر مدارس را بخرند، توضیح داد: همه مواردی که برای مدارس دولتی صادق است برای مدارس غیر دولتی هم صدق می‌کند. تفکیکی بین مدارس دولتی و غیر دولتی نیست اما پاسخ این سوال را باید از معاون برنامه‌ریزی ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش بپرسید؛ به هر حال توزیع شیر بین مدارس دولتی و غیر دولتی باید یکی باشد و ما هم پیگیر این موضوع هستیم.

 

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی با بیان اینکه سه درصد از عوارض مربوط به پروانه ساختمان‌ها و تفکیک زمین باید در اختیار شوراهای آموزش و پرورش باشد تا برای کیفیت بخشی مسائل آموزشی و پرورشی هزینه شود؛ گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۴۰ میلیارد تومان از این محل درآمد داشتیم که این رقم در سال گذشته به ۴۱۳ میلیارد تومان رسید.

 

وی تاکید کرد: از سوی دیگر در مجموع در سال ۱۴۰۰ درآمد شوراهای آموزش و پرورش تقریباً ۱.۳ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۱ این عدد ۳.۷ هزار میلیارد تومان بود. این یعنی درآمد شوراها در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل خود ۷۲ درصد رشد داشت.

 

محمودزاده ضمن ابراز تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از دانش آموزان زائر مزار شهید سلیمانی گفت: ۴ نفر از شهدای دانش آموز حادثه تروریستی کرمان، از دانش آموزان مدارس غیر دولتی بودند./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا