اقتصادی

بانک جهانی: افزایش ۷۵ درصدی قیمت نفت در صورت تشدید درگیری در غزه

بانک جهانی پیش‌بینی کرد، در صورت تشدید درگیری در عرضه و ایجاد اختلال بزرگ در عرضه نفت، قیمت نفت تا 157 دلار هم بالا می‌رود.

به گزارش پیشران؛ به نقل از رویترز، بانک جهانی پیش‌بینی کرد، قیمت نفت در جهان در سه ماهه چهارم به طور متوسط به ۹۰ دلار در هر بشکه برسد و در سال ۲۰۲۴ به ۸۱ دلار در هر بشکه کاهش یابد، زیرا کاهش رشد اقتصادی، تقاضا را کم می‌کند، اما در عین حال تشدید درگیری‌ها در غزه می‌تواند قیمت‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بر اساس جدیدترین گزارش چشم‌انداز بازار کالاهای اساسی بانک جهانی، قیمت نفت از آغاز درگیری‌های غزه تنها حدود ۶ درصد افزایش یافته است، در حالی‌که قیمت مواد غذایی، اکثر فلزها و سایر کالاهای اساسی به سختی تغییر کرده است.

* ۳ سناریو اختلال در عرضه نفت

این گزارش ۳ سناریوی خطر را بر اساس اتفاق‌های تاریخی مربوط به درگیری‌های منطقه‌ای از دهه ۱۹۷۰ با شدت و پیامدهای فزاینده ترسیم می‌کند.

نخستین سناریو، سناریوی «اختلال جزئی» است که در آن کمترین اختلال معادل کاهش تولید نفت در جریان جنگ شهری لیبی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز دیده می‌شود و می‌تواند قیمت‌ها را ۹۳ تا ۱۰۲ دلار در هر بشکه در سه ماهه‌ چهارم افزایش دهد.

سناریوی دوم سناریوی «اختلال متوسط» است که کاهش عرضه در آن معادل جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ است که عرضه جهانی نفت را ۳ تا ۵ میلیون بشکه در روز کاهش داد و قیمت‌ها را از ۱۰۹ تا ۱۲۱ دلار در هر بشکه افزایش خواهد داد.

سناریوی سوم، یعنی «اختلال بزرگ»، تاثیر تحریم نفت اعراب در سال ۱۹۷۳ را برآورد کرده است که عرضه نفت در جهان را ۶ تا ۸ میلیون بشکه در روز کاهش داد. این وضعیت در ابتدا قیمت نفت را به ۱۴۰ تا ۱۵۷ دلار در هر بشکه افزاش می‌دهد که جهشی بیش از ۷۵ درصد است.

آیهان کوسه، معاون اقتصادی بانک جهانی گفت: «قیمت بالاتر نفت، اگر ادامه یابد به ناچار به معنای افزایش قیمت مواد غذایی است… اگر شوک شدید قیمت نفت رخ دهد، تورم قیمت مواد غذایی که پیش از این در بسیاری از کشورهای در حال توسعه افزایش یافته، بالاتر می‌رود.»

در صورت «اختلال بزرگ» در عرضه نفت که می‌تواند کاهش ۶ تا ۸ میلیون بشکه‌ای را به دنبال داشته باشد، در ابتدا قیمت نفت به ۱۴۰ تا ۱۵۷ دلار در هر بشکه افزایش می‌یابدکه جهشی بیش از ۷۵ درصد است.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، تقاضا برای نفت چین با توجه به فشارهای موجود در بخش املاک و مستغلات این کشور به طرز شگفت‌آوری انعطاف‌پذیر بوده و در ۹ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است.

بانک جهانی اعلام کرد، با وجود تحریم‌های اعمالی غرب علیه نفت روسیه، تولید و صادرات نفت روسیه در سال جاری نسبتا ثابت خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت روسیه به اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و سایر کشورهای غربی در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ حدود ۵۳ درصد کاهش یافته اما این رقم تا حد زیادی با افزایش صادرات به چین، هند و ترکیه جایگزین شده و افزایش ۴۰ درصدی داشته است.

این نهاد بین‌المللی هشدار داد، اگر درگیری میان رژیم صهیونیستی و حماس شدت پیدا کند، سیاست‌گذاران در کشورهای درحال توسعه باید اقداماتی در جهت کنترل تورم انجام دهند. این کشورها باید از محدودیت‌های تجاری نظیر ممنوعیت صادرات برای مواد غذایی و کود شیمیایی خودداری کنند، زیرا این موارد معمولا بی‌ثباتی قیمت‌ها و ناامنی غذایی را تشدید می‌کنند./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا