اقتصادی

بغداد: برق تولیدی تابستان عراق به گاز ایران متکی است

وزیر برق عراق با اذعان به اینکه گاز این کشور برای تولید برق کافی نیست، گفت برق تولیدی تابستان عراق به گاز ایران متکی است.

‌به گزارش خبرگزاری پیشران به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)؛ «زیاد علی فاضل»، وزیر برق عراق ‌‌تصریح کرد که گاز داخل عراق برای پاسخگویی به نیاز واحدهای تولیدی برق این کشور کافی نیست.

وی روز گذشته گفت: در حال حاضر تولید گاز در جنوب عراق نزدیک به ۹۰۰ میلیون فوت مکعب است در حالی که در شمال نیز ۳۰۰ میلیون فوت معکب تولید می‌شود و این مقادیر برای پاسخگویی به نیاز کافی نیست.

فاضل تاکید کرد: عراق به ۴۰ هزار مگاوات برق برای ثبات کامل در انرژی برق نیاز دارد که ۲۶ هزار مگاوات آن با تکیه بر گاز وارداتی تولید می‌شود.

وزیر برق عراق افزود: ظرفیت تولید برق تابستان جاری به گاز ایران مرتبط است، اما پس از تکمیل طرح سرمایه‌گذاری گازی وزارت نفت، به خودکفایی گاز خواهیم رسید.

وی همچنین وعده داد که وزارت برق عراق برای فاز بعدی برنامه تولید بیش از ۱۱ هزار مگاوات برق را تا سه سال آینده دارد و در صورت موفقیت در اجرای آن، کسری بزرگ بین بار مورد نیاز و تولید موجود برق عراق کاهش خواهد یافت.

فاضل گفت که بخشی از این انرژی از طریق خطوط اتصال با کشورهای همسایه عراق تامین می‌شود و بخشی نیز توسط سیکل‌های ترکیبی و انرژی خورشیدی تامین خواهد شد که نیاز به سوخت ندارد.

عراق‌ به دلیل ناتوانی در استفاده از‌ ذخایر گاز خود، مجبور است به خاطر استخراج نفت همراه با گاز، ۷۰۰ میلیارد فوت مکعب از آن را بسوزاند از همین رو به طرح‌هایی برای سرمایه گذاری در فرآوری گازهایی که به همراه نفت استخراج می شوند‌، نیاز دارد در حال حاضر واردات عمده گاز عراق از ایران است.

ایران و عراق دو قرارداد گازی با حجم انتقال روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب دارند که به طور میانگین نیمی از آن اجرایی می‌شود. اخیرا با بلوکه شدن مبلغی از گازبهای ایران در بانک تجارت عراق، ایران صادرات گاز ایران به عراق کاهش یافته بود، اما به دنبال توافق تهاتر گاز ایران با نفت سیاه عراق صادرات گاز ایران از سر گرفته شد./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا