فرهنگی

تبدیل هیئت‌ها از مجموعه ای صرفاً مناسکی به تشکل فرهنگی و اجتماعی

­رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی گفت: هیئت‌ها از مجموعه‌ای صرفاً مناسکی به یک تشکل فعال فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری  پیشران؛  حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی صبح امروز پنجشنبه ۲۶ بهمن در افتتاحیه نخستین همایش علمی هیئت و آئین‌های مذهبی گفت: هیئت گنجینه فرهنگی است که توسط اهل بیت (ع) تأسیس شد و به دست ما رسیده است و امروز در کنش‌های بسیار کشور نقش‌آفرین است. هیئت‌ها از یک مجموعه صرفاً مناسکی به یک تشکل فعال فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است.

 

وی افزود: سازمان هیئت و تشکل‌های دینی در مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد شد تا برای رفع مشکلات و موانع کار هیئت‌ها تسهیل‌گری داشته باشد.

 

باباخانی گفت: در مجموعه هیئت نیازمند تولید ادبیات و گفتمان بودیم که به همین منظور با همت محمدرضا سنگری و ۱۲۰ استاد حوزه و دانشگاه، اندیشکده هیأت راه‌اندازی شد تا در ۱۰ میز تخصصی به موضوعات مرتبط با هیأت بپردازد. از استادان و پژوهشگران دانشگاه و حوزه علمیه دعوت می‌کنم تا در این اندیشکده حضور پیدا کنند و به موضوعات مرتبط هیأت نگاه علمی داشته باشند.

 

رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی با تشکر از برگزار کنندگان اولین همایش علمی هیئت و آیین‌های مذهبی به خصوص رجبی دوانی دبیر علمی و حسینی دبیر اجرایی همایش افزود: برگزارکنندگان این مراسم یعنی مرکز تخصصی احیای امر دانشگاه امام صادق و اندیشکده هیئت، سه همایش را در موضوع هیئت با رویکرد گذشته، امروز و آینده پیش‌بینی کردند.

 

وی گفت: همایش اول، به موضوع گذشته و تاریخ هیأت می‌پردازد. دومین همایش با رویکرد به وقت هیئت با موضوع اتفاقات روز هیئت خواهد بود و در نهایت همایش سوم، آینده پژوهی در حوزه هیئت است.

/صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا