اخبار

تمیزکردن آلودگی‌ها با رنگ نانویی

دانشمندان با تولید نوعی رنگ نانویی موفق شدند طیف گسترده ای از آلودگی‌ها را تمیز کنند.

به گزارش پیشران؛ پژوهشگران اتریشی رنگ نانویی ساختند که می‌تواند با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلاینده ها را تمیز کند. این رنگ حاوی نانوذرات اکسید تیتانیم است که با کمک خاصیت فتوکاتالیستی اقدام به تمیز کردن دیوار می‌کند. (فتوکاتالیست به کاتالیزور‌هایی گفته می‌شود که در حضور نور فعال می‌شوند.)

این گروه تحقیقاتی نانوذرات اکسید تیتانیوم را تولید و سپس آن را به رنگ اضافه کردند. با این کار می‌توان به رنگ‌های تجاری موجود این امکان را داد که در معرض نور خورشید آلاینده‌ها را تمیز کنند.

براساس مقاله‌ای که در نشریه ACS Catalysis منتشر شده است، این نانوذرات در معرض نور خورشید از نظر فوتوکاتالیستی فعال می شوند و از نور خورشید برای تجزیه مواد استفاده می‌کنند.

گونتر روپراچتر، رئیس مرکز شیمی مواد و از محققان دانشگاه صنعتی وین در اتریش می‌گوید: «سالهاست که مردم سعی می‌کنند از رنگ‌های ساختمانی سفارشی برای تمیز کردن هوا استفاده کنند. نانوذرات اکسید تیتانیوم در این زمینه جالب هستند. آنها می‌توانند طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها را جذب و تجزیه کنند.»

این گروه با یک محلول حاوی آلاینده‌ها یک سطح نقاشی شده را شستند و دریافت که ۹۶ ٪ از آنها را می‌توان با نور طبیعی خورشید و بدون تغییر در رنگ تخریب کرد./صدا وسیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا