اجتماعیاخبارروایت پیشرفت

جراحی کاشت الکترود در مغز کودکان برای نخستین‌بار در کشور

جراحی کاشت الکترود در مغز کودکان (DBS) جهت کنترل تشنج مقاوم به درمان دارویی برای نخستین‌بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد.

به گزارش پیشران؛ منصور پرورش،متخصص جراحی مغز و اعصاب و فوق تخصص استریوتاکسی و فانکشنال مغز با بیان این مطلب عنوان کرد: عمل جراحی کاشت الکترود در مغز کودکان (DBS) برای نخستین‌بار در ایران در گروه سنی اطفال به منظور کنترل تشنج مقاوم به درمان دارویی، در یک دختر ۱۲ ساله در مجتمع بیمارستانی حضرت رسول اکرم (ص) با موفقیت انجام شد.

وی با قدردانی از گروه نورولوژی و همکاران فوق تخصص اپی لپسی بیمارستان فیروزگر که در این عمل همکاری داشتند، افزود: در این روش درمانی، با کاشت الکترود در هسته‌های عمقی تالاموس، تشنج‌های مقاوم به درمان بیمار، پس از برنامه‌ریزی‌های لازم بر روی سیستم دی‌بی‌اس کنترل خواهد شد.

پرورش در ادامه توضیح داد: ابتدا با انجام CT و MRI از مغز و نقشه برداری دقیق از ساختمان‌های مغز محل مورد نظر مشخص شده و سپس براساس محاسبات نرم افزاری مسیر عبور الکترود از مناطق بدون خطر مشخص شده و در نهایت به کمک سیستم استریوتاکسی الکترود مربوطه با دقتی بسیار بالا در محل مورد نظر تعبیه و ثابت می‌شود.

این جراح مغز ابراز کرد: همچنین پس از آن، سیستم DBS فوق به ژنراتور ظریف در زیر پوست سینه وصل می‌شود که با ارسال پالس‌های تنظیم شده به عمق ساختمانهای مغز، از حملات تشنج جلوگیری بعمل می آورد. همچنین برنامه ریزی سیستم ژنراتور مولد پالس الکتریکی پس از ۲ هفته از سوی متخصصین نورولوژی و فوق تخصص اپی لپسی انجام خواهد شد.

/فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا