اجتماعی

جلسه پنجم دادگاه منافقین / برگزاری دادگاه منافقین یک آگاهی‌بخشی عمومی است

یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه فرقه رجوی به پایان کار خود رسیده است، گفت: برگزاری دادگاه منافقین یک آگاهی‌بخشی عمومی درباره جنایت‌های آنها و مقدمه‌ای ضروری برای پیگرد قانونی این گروهک تروریستی در سطح بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛  دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰۴ نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین و ماهیت این سازمان به عنوان یک شخصیت حقوقی، در شعبه یازدهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی حجت‌الاسلام والمسلمین دهقانی در جریان است.

گروهک تروریستی منافقین در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به‌ویژه در دهه ۶۰ جنایت‌های فاجعه‌باری را علیه ملت ایران مرتکب شده‌اند و دستشان به خون هزاران نفر از مردم ایران آغشته است.

در همین رابطه جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه جنایت‌های تروریستی منافقین تنها به اقدامات تروریستی خلاصه نمی‌شود، گفت: این گروهک در عرصه سیاسی هم خیانت‌های بسیاری را به جمهوری اسلامی ایران کرده که خیانت‌های بسیار بزرگی هستند؛ از همکاری با رژیم بعث عراق گرفته تا همکاری با رژیم صهیونیستی و همکاری با آمریکا در دادن اطلاعات مربوط به صنایع مختلف و صنایع نظامی ایران را در بر می‌گیرد.

قنادباشی با اشاره به اینکه بخشی از اقدامات گروهک منافقین اقدامات تروریستی است، اظهار کرد: آن‌ها شخصیت‌های بسیار بزرگی را ترور کردند؛ منافقین همچنین مردم کوچه و بازار را هدف قرار داده و ترور کردند.

وی با بیان اینکه در بخش سیاسی خیانت‌های منافقین بسیار سنگین است، بیان کرد: در تاریخ ایران اینگونه خیانت‌ها سابقه ندارد که گروهی اینگونه در خدمت بیگانگان قرار گیرد و مواجب خود را از دشمنان ایران دریافت کند و مزدوری کند.

این کارشناس مسائل سیاسی، عنوان کرد: برگزاری دادگاه برای اعضای منافقین به معنای آن است که این افراد به‎صورت قانونی و رسمی تحت پیگرد قرار گرفته و جنایت‌های آن‌ها بررسی می‌شود.

برگزاری دادگاه؛ آگاهی‌بخشی عمومی درباره جنایت‌های منافقین

قنادباشی در بخشی دیگر گفت: با برگزاری دادگاه منافقین یک آگاهی عمومی درباره جنایت‌های گروهک تروریستی منافقین ایجاد می‌شود که این گروهک چه جنایت‌هایی را مرتکب شده است؛ این دادگاه مجازات اعضای گروهک منافقین را در یک مسیر قانونی قرار می‌دهد و شرایطی ایجاد می‌کند که اگر افرادی از آن‌ها به ایران بازگشتند و موضوع مجازات و یا عفو آن‌ها به میان آمد، این اقدام به یک شیوه قانونی صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بدون برگزاری دادگاه هرگونه پیگرد آن‌ها می‌توانست در یک چارچوب غیرقابل دفاع در برابر اتهامات مطرح شده از سوی جریان رسانه‌ای غرب و رسانه‌های معاند قرار بگیرد، توضیح داد: زمانی‎که دادگاه برگزار می‌شود اگر مجازاتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود طبیعتا یک مجازات قانونی است و جرم‌های ارتکابی آن‌ها مشخص می‌شود.

به گفته قنادباشی، باید مشخص شود که هر کدام از این افراد چه جنایت‌هایی را مرتکب شده و بر اساس جنایت‌های ارتکابی مجازات تعیین شود چراکه جرم این افراد هم‎اندازه نیست.

منافقین در پایان راه

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه منافقین در پایان راه خود قرار دارند، گفت: اعضای منافقین به‌طور عمده افرادی سال‎خورده هستند و توان فعالیتی ندارند و از سویی دیگر این گروهک جذابیتی برای عضوگیری جدید ندارد.

قنادباشی با اشاره به اینکه شرایط جهانی امروز منافقین را برنمی‌تابد؛ عنوان کرد: کشور‌های غربی و برخی کشور‌های منطقه متوجه شده‌اند که این گروه دیگر توانایی عملیاتی ندارد و در پایان راه خود قرار دارد.

وی درباره تاثیر برگزاری دادگاه برای منافقین در عرصه بین‎المللی و دادگاه‌های بین‌المللی، تصریح کرد: این دادگاه می‌تواند مقدمه‌ای برای پیگرد گروهک منافقین در دادگاه‌های بین‌المللی باشد و علاوه بر این دادگاه اخیر روند درستی را که ایران در برخورد با متهمان دارد و آنچه که واقعیت دارد را در سطح بین‌المللی آشکار می‌کند؛ طرف‌های بین‌المللی می‌بینند که ایران چه مسیر درست و مبتنی بر قانونی را در پیگیری متهمان به کار بسته است.

به گفته قنادباشی، در این صورت اگر مجازاتی برای این افراد درنظر گرفته شد، تشریح خواهد شد و قانونی و قابل دفاع است.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان گفت: اگر در عرصه بین‌المللی زمینه پیگرد اعضای گروهک تروریستی منافقین فراهم شد، پرونده‌هایی که اکنون درباره این افراد ایجاد می‌شود، به کار خواهد رفت و این دادگاه و پرونده‌ها ملزوماتی برای برگزاری دادگاه برای منافقین در هر جای جهان است.

گفتنی است در این جلسه به اتهامات ۱۰۴ متهم حقیقی و یک متهم حقوقی از منافقین رسیدگی می‌شود.

تشکیلات موسوم به مجاهدین خلق (معروف به گروهک منافقین)، مسعود رجوی، مریم قجر عضدانلو (معروف به مریم رجوی)، مهدی ابریشمچی، زهره اخیانی، فهیمه اروانی، مهدی براعی، مژگان پارسیایی، زهرا مریخی آهنگر کلایی، محمد علی توحیدی خانیکی، علی خدایی صفت، مهدی خدایی صفت، عباسعلی داوری فیضی پور آذر، سید مجید سید المحدثین، صدیقه حسینی، محمد طریقت منفرد، مهوش سپهری، قدسی خرازیان، مهناز سلیمانیان، محسن سیاه کلاه، مریم فضل مشهدی، بهشته شادرو، ژیلا دیهیم، ابوالقاسم رضایی، حمیرا حجتی امامی، محمود عطایی کاریزی، گلنار جواهری ساعتچی، مهریان حاجی نژاد، مرتضی اسماعیلیان مارنانی، دولت نوروزی منجیلی، زهرا بخشایی، محمد حیاتی، نیکو خائفی اشکذری، عذرا علوی طالقانی، جمیله ابریشم چی، محمود قجر عضدانلو، بدری پورطباخ و محمد جواد قدیری مدرسی از متهمان در این پرونده هستند.

فرهاد الفت، رؤیا احمدی موسوی، بهزاد نظیری، فرشته یگانه، معصومه بلورچی، یاسر جهان نژادی، فائزه خیاط حصاری محمدی، صالح رجوی، محمد سادات خوانساری، پرنیان سرآمد، حکیمه سعادت نژاد، حمیده شاهرخی امیری، ثریا شهری، پروین صفایی، محمود فخارزاده، عشرت محبت کار، علیرضا معدنچی، عباس میناجی مقدم، حمیدرضا اسحاقی، علیرضا امام جمعه، اسدالله اوسطی، فاطمه آدرسی، مصطفی آسیفی، زهره بنی جمالی، محمود بنی هاشمی، اسدالله بهرامی، علیرضا بهرامی، عزیز اله پاک نژاد، مهرافروز پیکر نگار، مریم حاج خانیان، احمد حنیف نژاد، پرویز خزایی، حسین دادخواه و فاطمه داوران از دیگر متهمان در این پرونده هستند.

حسین ربوبی خبوشانی، سپیده ابراهیمی، بیژن رحیمی، آزاده رضایی، هادی روشن روانی، محمد سادات دربندی، فریدون سلیمی، عباس شاکری، سهیلا شعبانی، احمد شکرائی، سهیلا صادق، مهران صادق، طاهره ضیایی، کبری طهماسبی، رقیه عباسی، زهره عطریانفر، مهری علیقلی، مرتضی فخار، سید اسدالله فقیه دزفولی، ایرج فیض بوسجینی، پرویز کریمیان سیچانی، احمد گلپایگانی، فرید ماهوتچی حسینی، مهدی مددی الموسوی، سید محمود احمدی علون آبادی، سید جواد احمدی علون آبادی، اسماعیل مرتضایی، محمود معیری، رقیه ملک محمدی، حسن نظام الملکی، نسرین نظری علی آبادی، علی هادی زاده و الله کرم هوشنگی متهمان در این پرونده هستند.

/دانشجو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا