اجتماعی

حمایت محله محور از مادران و کودکان در طرح ملی «هوای مادری»

دبیر طرح ملی هوای مادری گفت: با حمایت از تشکل‌های فعال این عرصه برآن هستیم که با ایجاد جریان گفتمانی کمک کنیم تا مجموعه‌های مادر و کودک بتوانند اعتبار بخشی لازم را دریافت کنند و در بستر همدلانه و ارزان، پذیرای مادر و کودک در محله‌های مختلف در سراسر کشور باشند.

به گزارش پیشران؛  حسین علیزاده دبیر رویداد ملی هم‌افزایی فعالان شاخص مادر و کودک با این توصیف که طرح اولیه این دبیرخانه با هدف هم افزایی، حمایت و گسترش گروه‌های شاخص ارتقاء مادر و کودک در سراسر کشور شکل گرفته است، اظهار کرد: اولین رویداد ملی هم‌افزایی فعالان حوزه مادر و کودک با نام “هوای مادری” با محوریت بر ۳ اصل مهم شامل حمایت از توسعه مجموعه‌های مادر و کودک ـ ارتقاء الگوی عملیاتی رشد مادر و کودک، تجربه‌های موفق کنشگری مادران در محله و با حمایت سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، دفتر امور بانوان وزارت کشور و همکاری آستان قدس رضوی با حضور ۳۰ گروه برگزیده از میان فعالان شاخص این عرصه از سراسر کشور، در روزهای ۲۰ و ۲۱ دی ماه در مشهد مقدس برگزار می شود. همچنین ۱۴ هیات کودکانه کشور که در اولین فراخوان هیات و کودک برگزیده شده‌اند در این رویداد به ارائه تجربیات خود می‌پردازند.

 

وی افزود: هم‌افزایی تخصصی فعالان شاخص، تجربه نوردی و بیان تجربیات موفق مادرانه در محلات و تکمیل بوم چالش‌ها و اقدامات اختصاصی هر مجموعه با کمک راهبرها از جمله برنامه‌های این رویداد ملی است.

 

علیزاده بیان کرد: با حمایت از تشکل‌های فعال این عرصه برآن هستیم که با ایجاد جریان گفتمانی کمک کنیم تا مجموعه‌های مادر و کودک بتوانند اعتبار بخشی لازم را دریافت کنند و در بستر همدلانه و ارزان، پذیرای مادر و کودک در محله‌های مختلف در سراسر کشور باشند.

 

وی گفت: اکثر حمایت‌های صورت گرفته در کشور تاکنون مختص به فعالیت‌های فرهنگی در دوران دبیرستان و دانشگاه بوده است، اما کمتر به ایجاد فرصت رشد برای مادر به عنوان محور نهاد خانواده و پرورش دهنده نسل‌های آینده پرداخته‌ایم. در طرح ملی هوای مادری به دنبال گروه‌های هستیم که با تاکید بر حال خوب مادر به عنوان محور خانواده با هدف ایجاد بستریهایی برای پذیرش مادر و کودک به شکل همزمان، برنامه‌ریزی شده است که به دنبال تحقق اهدافی همچون تکریم نقش مادری، تسهیل‌گری در امر فرزند پروری، تقویت هم‌افزایی محلی مادران و ایجاد شبکه مواسات و تخصصی مادری است.

 

دبیر طرح ملی هوای مادری افزود: آموزش‌های تخصصی مربوط به رشد کودکان زیر هفت سال، راهبری الگوهای عملیاتی جهت تنوع بخشی به رشد فردی و اجتماعی مادران به عنوان محور خانواده و تسهیل‌گری زیرساخت‌های لازم جهت تداوم و تعمیق از جمله مکان و مجوز برای این گروه‌ها از ظرفیت‌هایی است که با حمایت سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک برای این طرح محقق شده است. علاقه مندان جهت ارتباط با دبیرخانه می‌توانند با ثبت گروه‌های فعال در سایت هوای مادری پس از بررسی در شورای دبیرخانه از مزایای این طرح بهرمند شوند.

/ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا