علمیفرهنگی

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: مصوبه کنکور شورا از اقدامات مهم سال‌های اخیر بوده است

دبیرخانه شورای عالی انقلابی فرهنگی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی بر تقویت بستر‌های تعاملی برای مشارکت موثرتر خانواده‌ها در امر تربیت تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید با گرامیداشت یاد شهدای تعلیم و تربیت و علم و فناوری و تبریک بهار تعلیم و تربیت به اساتید حوزه و دانشگاه و معلمان از همه ارکان نظام تعلیم و تربیت دعوت کرد تا با توجه به اهمیت بالای نقش خانواده در تربیت؛ برای پر رنگ‌تر شدن نقش خانواده (والدین) در تعلیم و تربیت در کنار مدرسه و دانشگاه برنامه‌ریزی و کوشش داشته باشند.

متن بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی ببه این شرح است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم
از عوامل توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، گسترش همه جانبه آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد می‌باشد.
رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از معلمان سراسر کشور ۱۳۹۰/۰۲/۱۴

آغاز سال تحصیلی جدید فرصتی است تا به مرور برخی مسائل نظام تعلیم و تربیت در کشور و دستاورد‌های انقلاب در این حوزه و اولویت‌های پیش‌رو بپردازیم.

انقلاب اسلامی ایران با هدف بازسازی بنیاد‌های اساسی جامعه در راستای تربیت انسان الهی با هدایت بزرگ‌مرد الهی حضرت امام خمینی (ره) که خود نمونه برجسته انسان تربیت شده در مکتب الهی بود به پیروزی رسید.

با وقوع انقلاب اسلامی ایران و متعاقب آن انقلاب فرهنگی جهاد علمی در کشور آغاز شد و کشور ایران که بیش از ۵۰ درصد مردمش در آن زمان سواد خواندن و نوشتن نداشتند؛ امروز به نرخ باسوادی به بیش از ۹۷ درصد رسیده است و دختران ایرانی نیز در این جهاد علمی مشارکت فعال و پویا دارند.

در دانشگاه‌های کشور نیز رشد علمی چشمگیر و فراگیری را شاهد بودیم و تعداد جمعیت دانشجو، اعضای هیئت علمی، انتشارات و تولیدات علمی، شاخص‌های فناوری و نوآوری و زیرساخت‌های دانش‌پایه ایران اسلامی به برکت انقلاب و تدابیر راهبردی کشور در جایگاه‌های قابل اعتنا در جهان قرار گرفته است.

حوزه‌های علمیه نیز پس از انقلاب در پاسخگویی به نیاز‌های فکری، معرفتی و روحی جامعه و نظام اسلامی تحولات گسترده‌ای را داشته‌اند.

موفقیت‌های صورت گرفته در نهاد تعلیم و تربیت کشور علی‌رغم همه کاستی‌ها و مشکلات پیش‌روی کشور بوده و نقش مهم اساتید و معلمان در این جنبش بزرگ علم و فناوری در دهه‌های گذشته غیرقابل انکار است و در این فرصت از تلاش همه این عزیزان تشکر کرده و امیدواریم در روند نظام تعلیم و تربیت کشور شاهد تقویت روزافزون بستر‌های تعاملی برای ایفای نقش و مشارکت موثرتر خانواده‌ها در کنار معلمان برای امر تربیت باشیم.

تعلیم و تربیت زیربنا و پیشران تمام تحولات در جامعه است و پیشرفت کشور و استمرار تحولات در مسیر تمدن نوین اسلامی در گرو تربیت نیروی انسانی دانا و توانا است که همه اجزای نهاد تعلیم و تربیت باید تلاش بالایی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و در تراز نظام اسلامی داشته باشند و برای رفع کاستی‌های ناشی از مشکلات پیش آمده در امر آموزش در دوران کرونا همچنان نیازمند همت مضاعف هستیم.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در کنار نهاد تعلیم و تربیت در کشور در سیر تحول خود در دوره جدید با توجه به تدبیر رهبر معظم انقلاب امر تعلیم و تربیت را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است و خوشبختانه هماهنگی کم‌نظیری در بخش‌های مختلف کشور برای حل مشکلات و دوام توفیقات وجود دارد.

یکی از اقدامات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌های اخیر برای حل مشکلات نهاد تعلیم و تربیت در کشور ” سیاست‌ها و ضوابط سامان‌دهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی” بود که بر اساس آن آموزش و پرورش کشور و سوابق تحصیلی نقش جدی‌تری را در ادامه روند تحصیلی افراد ایفا می‌کند که اجرای این سیاست در سال جاری حرکت در مسیر خلاقیت‌پروری و عمق‌بخشی به یادگیری و نجات دانش‌آموزان عزیز و خانواده آن‌ها از ورطه پر چالش کنکور است که دستگاه‌های مسئول نتایج مثبت اجرای آن را برای مردم اعلام خواهند کرد.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت یاد شهدای تعلیم و تربیت و علم و فناوری، بهار تعلیم و تربیت را به این خانواده بزرگ تبریک عرض کرده و برای اساتید حوزه و دانشگاه و معلمان عزیز و همچنین دانشجویان، طلاب حوزه‌های علمیه و دانش‌آموزان آرزوی موفقیت در سال تحصیلی جدید را دارد و از همه ارکان نظام تعلیم و تربیت دعوت می‌کند تا با توجه اهمیت بالای نقش خانواده در تربیت؛ برای پر رنگ‌تر شدن نقش خانواده (والدین) در تعلیم و تربیت در کنار مدرسه و دانشگاه برنامه‌ریزی و کوشش داشته باشند./صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا