سیاسی

رئیس جمهور: شکست اخیر صهیونیست‌ها در عملیات زمینی در غزه از شکست در عملیات طوفان الاقصی بزرگ‌تر بود

رئیس جمهور گفت: پاسخ پیام‌های آمریکایی‌ها توسط گروه‌های مقاومت و به صورت علنی داده شده، اما عجیب آن است که آمریکایی‌ها به دیگران بگویند اقدامی نکنید و خودشان تمام تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز صهیونیست‌ها برای جنایتگری در غزه را آن‌هم در مقابل چشم مردم دنیا فراهم کنند.

– به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی «الجزیره» با اشاره به هجوم زمینی رژیم صهیونیستی به غزه تصریح کرد: صهیونیست‌ها در اقدامی بی‌سابقه و گسترده از هوا، دریا و زمین به غزه حمله کردند، اما به‌رغم برخورداری از حمایت مالی و تسلیحاتی آمریکا و چند کشور اروپایی، وادار به عقب‌نشینی شدند. این ناکامی و عقب‌نشینی دومین شکست صهیونیست‌ها از مقاومت پس از شکست طوفان الاقصی بود که شکست دوم از اولی بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر نیز بود چرا که در شکست اول مدعی غافلگیری بودند، اما در شکست دوم خودشان با ارتش تا بن دندان مسلح به غزه حمله کردند و جریان مقاومت آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرد؛ این رخداد یک پیروزی بزرگ دیگر به نام ملت فلسطین رقم زد.

مشروح گفتگوی رئیس جمهور با شبکه الجزیره به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم. اتفاقات این روز‌ها در منطقه ما اتفاقات بسیار تاسف‌آوری است که قلب هر انسان آزاده و با وجدانی از هر دین و آئینی را جریحه‌دار می‌کند. جنایت هولناک کشتار زنان و کودکان به دست رژیم صهیونیستی، با حمایت آمریکا و چند کشور اروپایی، بسیاری از مردم جهان را دچار حیرت و خشم و نفرت از این رژیم کرده به نحوی که می‌توان گفت در یک صف‌بندی قابل توجه، مردم جهان، بسیاری از صاحب‌نظران و سیاستمداران در یک طرف قرار دارند و هیئت حاکمه آمریکا و چند کشور اروپایی و رژیم جعلی صهیونیستی در طرف دیگر قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر بسیار اهمیت دارد که بدانیم این رژیم جعلی به چه دلیلی علیه این مردم مظلوم این میزان از جنایت را مرتکب می‌شود؟ دلیل آن روحیه مقاومت و ایستادگی این مردم است که حاضرند شهید شوند، اما سرزمین خود را ترک نکنند و با ایستادگی خود دشمن را شکست دهند.

رژیم صهیونیستی طی ۷۵ سال گذشته و با حمایت آمریکا ظلم‌های بزرگی را علیه مردم فلسطین روا داشته، بسیاری را به شهادت رسانده، بسیاری را زندانی و شکنجه کرده، خانه‌ها را بر سرشان ویران کرده، زمین‌های کشاورزی‌شان را به زور غصب کرده، اما نتوانسته این مردم را از مقاومت و اصرار بر باز پس‌گیری سرزمین‌شان بازدارد. اتفاقات اخیر هم تراکم خشم ملت فلسطین در نتیجه این همه ظلم و ستم و اهانت به قدس شریف و مسجد الاقصی در طول این سال‌ها بود که در عملیات «طوفان الاقصی» تجلی یافت.

آمریکایی‌های مدعی حقوق بشر که این رژیم جعلی و ضد بشری را برای جنایت در غزه به تجهیزات نظامی مجهز و از آن حمایت می‌کنند، برای این اقدامات چه پاسخی به ملت خود و ملت‌های دنیا دارند؟

به نظرم آنچه که امروز از مقاومت مردم فلسطین می‌شود فهمید یک مظلومیت توأم با اقتدار است و به تعبیر رهبری معظم انقلاب اسلامی مردم فلسطین را می‌شود مردمی مظلوم و مقتدر نامید که این روحیه و ایستادگی با چنین انگیزه و اراده‌ای حتما پیروزی را به نام ملت فلسطین و جریان مقاومت رقم خواهد زد.

امروز و در جنگ اراده‌ها در یک سو ملتی تحت ستم و ظلم و بیداد رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها قرار گرفته و در سوی دیگر مستکبرین، ظالمان و فرعونیان زمان یعنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و چند کشور اروپایی قرار دارند و تردید نداریم در این جنگ اراده پولادین ملت فلسطین پیروز خواهد بود و آینده از آن فلسطین و مردم فلسطین است.

خبرنگار: جناب رئیس جمهور رژیم اسرائیل حماس را هم‌پیمان و شریک ایران می‌داند، آیا این مسئله را تایید می‌کنید؟ و در صورت تایید تا چه میزان خود را در دستاورد‌های عملیات طوفان الاقصی شریک می‌دانید؟

رئیس جمهور: نیرو‌های مقاومت، چه در فلسطین، چه در لبنان و چه در دیگر نقاط منطقه، نیرو‌هایی برخاسته از متن مردم هستند که از ظلم به ستوه آمده و گرد هم جمع شده‌اند تا از وطن و حقوق خود دفاع کنند. این نیرو‌ها از آنجا که مردمی هستند، آگاه و بیدارند و دفاع‌شان از مردم و سرزمین خود در مقابل ظالمان و ستمگران دفاعی مشروع است و حتما مورد تایید و حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند. این مسئله را بار‌ها به صراحت و به صورت رسمی اعلام کرده‌ایم و معتقدیم باطل جَوَلان دارد، اما پایداری ندارد، آنچه ماندگار خواهد بود، حق است و حق مردم فلسطین نیز ضایع شدنی نیست.

اما اگر مقصود آن است که گروه‌های مقاومت هر اقدامی که می‌کنند با دستور جمهوری اسلامی است، خیر، این‌گونه نیست و آن‌ها در تشخیص، تصمیم و اقدام مستقل عمل می‌کنند. این رویه تا کنون این‌گونه بوده و بعد از این نیز این‌گونه خواهد بود.

جناب رئیس جمهور، وزیر امور خارجه ایران بعد از شروع جنگ علیه غزه، تحرکات دیپلماتیک و سیاسی گسترده‌ای در میان کشور‌های عربی و اسلامی و با هدف ایجاد یک موضع مشترک از سوی این کشور‌ها برای مطالبه آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و همچنین بازگشایی گذرگاه‌ها داشته است، جنابعالی نیز گفتگو‌های تلفنی متعددی را با سران و رهبران کشور‌های مختلف در این خصوص داشتید، آیا موفقیت و دستاوردی در این مسیر دیپلماتیک و سیاسی حاصل شده یا خیر؟

مسئله فلسطین، مسئله اول جهان اسلام و آزادی قدس شریف موضوع مهم و محوری برای امت اسلامی است و همواره باید به عنوان مهم‌ترین موضوع و دغدغه همه کشور‌های اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

از آنجا که ارتباطات و تماس‌های ما با کشور‌های اسلامی برای ایجاد همگرایی و همکاری حول مسئله بسیار با اهمیت فلسطین ضرورت داشت، از ابتدای این قضیه تلاش‌ها و فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک در این زمینه را آغاز کردیم که حتما در نزدیک کردن نگاه‌ها به یکدیگر بسیار موثر بوده و بعد از این هم تاثیر خواهد داشت.

امروز ضرورت آتش‌بس فوری در غزه، شکستن محاصره این منطقه و امدادرسانی به مردم مظلوم آن مورد اهتمام همگان است و درباره آن تردیدی وجود ندارد و با این همکاری، هم‌اندیشی و تبادل پیام‌ها میان سران کشور‌های اسلامی، این مطالبات که مورد اتفاق جهان اسلام است، سریعا باید حاصل شود.

علاوه بر این، نتایج رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل در این رابطه که جز چند کشور معدود در کنار آمریکا، مورد تایید همه کشور‌های جهان بود، موید آن است که از یک سو خواست و اراده تمام کشور‌ها و ملت‌های جهان توقف فوری این جنایات، آتش‌بس و امدادرسانی سریع به مردم غزه است و از سوی دیگر نشان می‌دهد، رژیم صهیونیستی تنها جنایتگر عرصه کشتار کودکان و زنان مظلوم غزه نیست، بلکه آمریکا و این چند کشور اروپایی که در حمایت از این رژیم بیانیه هم به امضا رسانده‌اند در این جنایات هولناک شریک و سهیم هستند و باید هم در برابر خدا و هم در برابر وجدان‌های بیدار و ملت‌های خود پاسخگو باشند.

همه تلاش‌های دیپلماتیک ما با هدف ایجاد اجماع منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای در حمایت از مردم مظلوم غزه و بر علیه رژیم صهیونیستی بود که معتقدیم امروز این اجماع در سطح جهانی شکل گرفته و البته لازمه اثربخشی بیشتر آن در تحقق خواست ملت‌ها که این روز‌ها در خیابان‌ها حمایت از فلسطین و تنفر از آمریکا و رژیم صهیونیستی را فریاد می‌زنند، استمرار و مداومت در این تماس‌ها و ارتباطات است.

جناب رئیس جمهور با توجه به آنچه که این روز‌ها در غزه می‌گذرد، چه خطوط قرمزی برای شما وجود دارد که اگر رژیم اسرائیل آن‌ها را زیر پا بگذارد، رفتار جمهوری اسلامی ایران با این رژیم متفاوت خواهد شد؟

آنچه که رژیم صهیونیستی از کشتار زنان و کودکان تا حمله به بیمارستان‌ها، کلیسا‌ها و مساجد تا کشتن خبرنگاران و خانواده آن‌ها و نابود کردن تاسیسات و مناطق مسکونی مرتکب شده، جملگی خط قرمز‌هایی هستند که این رژیم از آن‌ها عبور کرده است.

در خبر‌ها آمده بود که همکار فلسطینی شما در شبکه الجزیره بر اثر بمباران‌های رژیم صهیونیستی همه خانواده خود را از دست داده است. این اقدامات با کدام معیار‌های قانونی، اخلاقی و انسانی سازگاری دارد؟ در کجای عالم کشتن خبرنگار و قتل‌عام خانواده‌های آنان پذیرفتنی و قابل مشاهده است؟

این رژیم برای جلوگیری از انتقال اخبار جنایات خود در غزه به مردم دنیا، علاوه بر کشتن خبرنگاران و خانواده‌های آنان، شبکه‌ها و خطوط ارتباطی و اینترنت را نیز در این منطقه قطع کرده است، اما ملت‌ها امروز بیدار هستند.

تمام شهر‌های دنیا امروز شاهد تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی است و البته جا دارد از شبکه الجزیره که برخلاف برخی رسانه‌ها که به‌دنبال سانسور جنایات صهیونیست‌ها در غزه هستند، تلاش کرده تا در راستای وظیفه خطیر خود صدای مظلومیت مردم غزه را به گوش دنیا برساند، تقدیر کنم.

به هر حال این رژیم با جنایات خود از همه خط قرمز‌ها عبور کرده که قابل پیگیری است و جمهوری اسلامی ایران هم به وظایف خود در این زمینه و هم در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و امدادرسانی‌ها عمل کرده و خواهد کرد.

نظر جنابعالی درباره انتقادات برخی کشور‌های عربی و اسلامی نسبت به حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین چیست و آیا عدم اقدام نظامی ایران در جریان جنگ اخیر به معنای واگذاری اقدامات به گروه‌های مقاومت فلسطینی است؟

ایران حمایت از گروه‌های مقاومت را وظیفه خود می‌داند، اما همانطور که پیشتر اشاره شد گروه‌های مقاومت در تشخیص، تصمیم و اقدام خود مستقل هستند. به عکس باید از کشور‌هایی که از فلسطینیان حمایت نمی‌کنند، سوال کرد که چرا از مردمی که در دفاع مشروع از کشور و وطن‌شان کشته می‌شوند حمایت و دفاع نمی‌کنید؟ آن‌ها باید جواب بدهند که چگونه آمریکا با همه توان به رژیم صهیونیستی کمک کرده و چندین مقام اروپایی که از زوال و اضمحلال این رژیم احساس خطر کرده‌اند در حمایت از آن حتی به سرزمین‌های اشغالی می‌روند، اما شما در دفاع از مظلومیت ملت فلسطین به وظیفه خود عمل نمی‌کنید؟

جناب رئیس جمهور پاسخ شما به موافقان مداخله نظامی و اقدام عملی ایران در حمایت از مقاومت فلسطین چیست؟

ما بار‌ها اعلام کردیم که از جریان مقاومت فلسطین حمایت و دفاع می‌کنیم و معتقدیم نه فقط ما، بلکه همه کشور‌های جهان اسلام و همه کشور‌های مستقل دنیا که تحت سیطره آمریکا نیستند باید از جریان مقاومت فلسطین حمایت و دفاع کنند.

نکته قابل تامل آن است که باید دید چگونه جریان مقاومت یک تنه و با دفاع جانانه خود رژیم صهیونیستی را اینگونه منفعل کرده است.

صهیونیست‌ها در اقدامی بی‌سابقه و گسترده از هوا، دریا و زمین به غزه حمله کردند، اما به‌رغم برخورداری از حمایت مالی و تسلیحاتی آمریکا و چند کشور اروپایی، وادار به عقب‌نشینی شدند. این ناکامی و عقب‌نشینی دومین شکست صهیونیست‌ها از مقاومت پس از شکست طوفان الاقصی بود که شکست دوم از اولی بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر نیز بود چرا که در شکست اول مدعی غافلگیری بودند، اما در شکست دوم خودشان با ارتش تا بن دندان مسلح به غزه حمله کردند و جریان مقاومت آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرد؛ این رخداد یک پیروزی بزرگ دیگر به نام ملت فلسطین رقم زد.

رژیم صهیونیستی و حامیانش با توان و قدرت ادعایی خود در مقابل همین گروه‌های مقاومت نیز نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و کشتن زنان و کودکان و حمله به بیمارستان را برای خود دستاورد تلقی می‌کنند، در حالی که این اقدامات نشانه استیصال و شکست کامل این رژیم است.

جناب رئیس جمهور آمریکایی‌ها مدعی هستند با ارسال چند پیام از ایران خواسته‌اند که در درگیری‌های نظامی که در غزه وجود دارد، دخالتی نداشته باشد و به دنبال توسعه میدان جنگ به جبهه‌های دیگر نباشد، واکنش شما به این پیام‌ها چه بوده است؟

پاسخ پیام‌های آمریکایی‌ها که توسط گروه‌های مقاومت و به صورت علنی داده شده، اما عجیب آن است که آمریکایی‌ها به دیگران بگویند اقدامی نکنید و خودشان تمام تسلیحات و تجهیزات و امکانات مورد نیاز صهیونیست‌ها برای جنایتگری در غزه را آن‌هم در مقابل چشم مردم دنیا فراهم کنند.

جمهوری اسلامی در عین حال که برای گروه‌های مقاومت تصمیم نمی‌گیرد از آن‌ها حمایت خواهد کرد و این حمایت کاملا عاقلانه، عادلانه و بر اساس اصول انسانی و اسلامی است.

به عنوان سوال آخر، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شده که هدف از این جنگ از بین بردن کامل جنبش حماس در نوار غزه است، از نظر شما چنین توانایی در این رژیم وجود دارد؟

رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند جریان مقاومت را از بین ببرند، چون مقاومت نه مربوط به یک شخص یا گروه خاص بلکه در جان و خون مردم فلسطین است. وقتی پدر و مادری که فرزند خود را از دست داده‌اند یا فرزندی که پدر یا مادر یا هر دوی آن‌ها را از دست داده و تمام زندگی‌اش در مقابل چشمانش ویران شده، اما دست از مقاومت برنمی‌دارد، آیا می‌توان چنین روحیه‌ای را از بین برد؟

این محاسبه غلطی است که آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی ۷۵ سال است بر اساس آن بر مردم فلسطین ظلم می‌کنند و تصور دارند که با محدود کردن، با زندان و شکنجه کردن و با کشتن مردم جریان مقاومت از بین می‌رود، در حالی که در تمام این سال‌ها هر چه ستم رژیم صهیونیستی بیشتر شده، جریان مقاومت قوی‌تر شده و امروز جریان مقاومت از همه زمان‌ها قوی‌تر است چرا که به خدا توکل دارد و از حمایت عمومی مردم خود، بلکه همه ملت‌های آزاده دنیا برخوردار است و توانسته با دفاع مشروعش، آمریکا و چند کشور اروپایی را به خاطر حمایت از صهیونیست‌ها به انزوا ببرد.

جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشور حامی مقاومت امروز با اتکای به خدا و مردم خود از چنان قدرتی برخوردار است که آمریکایی‌ها نیز به آن معترفند. مردم ما توانسته‌اند به‌رغم تهدید‌ها و تحریم‌ها ظرفیت‌های بسیاری برای کشور ایجاد کنند و آن‌ها نیز می‌دانند ایران کشوری قدرتمند و ملت ایران ملتی با اراده است و اگر ملت‌های دیگر هم خواهان استقلال و آزادی هستند بدانند که راه آن اراده کردن و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم است.

محاسبات آمریکایی‌ها چه در افغانستان و عراق و چه در دیگر نقاط دنیا، همواره غلط بوده است، چرا که تصور دارند که با زور می‌توان بر مردم دنیا حکومت کرد.

اینکه امروز مردم منطقه و بلکه بسیاری از مردم جهان به جمهوری اسلامی عشق می‌ورزند، نه به خاطر تسلیحات که به خاطر منطق و مواضع عادلانه و آزادیخواهانه، حق‌خواهانه و استقلال‌طلبانه‌ای است که امروز پرچم آن را در دنیا برافراشته و حامی و یاریگر مقاومت است.

از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار ما گذاشتید خیلی سپاسگزاریم.

بنده هم از شما و شبکه الجزیره که در انعکاس مظلومیت مردم فلسطین خوش درخشیدید تشکر می‌کنم و امیدوارم همواره این موضع درست و اصولی خود را حفظ کنید./میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا