اجتماعی

راهکاری اساسی در مقابل هک و نفوذ مجرمان سایبری

رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: فعال‌سازی رمز دو مرحله‌ای شبکه‌های اجتماعی راهکاری اساسی در مقابل هک و نفوذ مجرمان سایبری است.

به گزارش خبرنگارپیشران؛ با توجه گسترش روزافزون اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در بین افراد جامعه، ارتقای امنیت کاربران به یک امری ضروری تبدیل شده است.

تکنولوژی‌ها با سرعت بالا در حال رشد هستند در حالی که سواد رسانه‌ای کاربران به تناسب آن رشد نکرده است. کاربران باید نسبت به گوشی خود و نیز نرم افزارهایی از جمله شبکه‌های اجتماعی، اشراف کامل داشته باشند.

هیچکس در برابر تهدیدات فضای مجازی مصون نیست چراکه مجرمان سایبری روزانه با شگردهای جدیدی وارد عمل می‌شوند و کاربران باید همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارند.

برای بستن دسترسی سایرین به اطلاعات گوشی، باید لایه‌ای امنیتی تأیید دو مرحله‌ای را در در شبکه‌های اجتماعی فعال کنیم.

سرهنگ داوود معظمی گودرزی رییس پلیس فتای تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: تأیید دو مرحله‌ای سدی در مقابل مجرمان سایبری و همچنین نگهبانی در مقابل هک و نفوذ مجرمان است، کاربران می‌توانند با فعال کردن تأیید دو مرحله‌ای شبکه‌های اجتماعی از ورود غیر مجاز کلاهبرداران و هکرها به حساب کاربری خود جلوگیری کنند.

وی افزود: با فعال سازی رمز دو مرحله‌ای، امنیت حساب کاربری افراد بسیار بالا می‌رود و احتمال هک شدن حساب به شدت کاهش می‌یابد. برای ورود به حساب کاربری نیاز به دو مرحله تأیید هویت دارد، بنابراین افرادی که نمی‌خواهید به حساب کاربری شما دسترسی پیدا کنند، نمی‌توانند وارد حساب شما شوند و هر زمان که شخصی به حساب کاربری شما وارد می‌شود، به شما اطلاع داده می‌شود و در صورت ورود غیرمجاز، می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید.

سرهنگ معظمی گودرزی گفت: بسیاری از شبکه‌های اجتماعی امکان فعال سازی رمز دو مرحله‌ای را فراهم کرده‌اند، بنابراین کاربران می‌توانند این قابلیت را برای حساب کاربری خود در تمام شبکه‌های اجتماعی که استفاده می‌کنند فعال کنند. فعال سازی رمز دو مرحله‌ای بسیار ساده و سریع است و تنها چند دقیقه زمان می‌برد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ درباره انتخاب رمز عبور قوی گفت: انتخاب رمز عبور قوی مانعی بزرگ در مقابل سودجویان است. برای جلوگیری از هک رمز عبور، رمز عبور را پیچیده و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و علائم و اعداد قرار دهید. بسیاری از افراد سودجو معمولاً با هک کردن و یا از طریق دسترسی غیر مجاز به اطلاعات شخصی فرد اقدامات مجرمانه‌ای را انجام می‌دهند که برای این موارد در قانون جرایم رایانه‌ای تحت عنوان دسترسی غیر مجاز، مجازات در نظر گرفته شده است. اما انتخاب یک رمز عبور قوی می‌تواند راهی مناسب برای مقابله با سودجویان سایبری باشد.

وی افزود: کلاهبرداران با استفاده از حساب کاربران از طریق پیام‌رسان های داخلی اقدام به ارسال لینک فیشینگ ابلاغ الکترونیک، سامانه سهام عدالت و… از طریق اکانت هک شده در پیام‌رسان های داخلی می‌کنند. لذا از شهروندان تقاضا می‌شود تحت هیچ شرایطی کدهای محرمانه پیامک شده را برای کسی بازگو و یا ارسال نکنند و به جهت پیشگیری از دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری، حتماً در تنظیمات حریم خصوصی پیام‌رسان های خود رمز تأیید دومرحله‌ای را فعال کنند.

سرهنگ معظمی گودرزی بیان داشت: شهروندان هرگونه خبر در خصوص ثبت‌نام و یا پرداخت سود سهام عدالت را تنها از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کرده و از کلیک کردن بر روی لینک‌های ارسالی در پیام‌رسان های داخلی به جد پرهیز کنند. در صورت دریافت پیام ثبت نام سهام عدالت از سمت افراد آشنا در پیام‌رسان های داخلی، احتمال هک اکانت وی را بدهید. لذا به شهروندان توصیه می‌شود بر روی لینک‌های ناشناس کلیک نکنند.

وی گفت: یکی از شگردهای مجرمان سایبری در شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به‌حساب کاربری افراد و درخواست پول از دوستان و آشنایان فرد قربانی است. پیش از هرگونه واریز وجه از صحت پیام‌های ارسال‌شده اطمینان پیدا کنید. کاربران در صورت دریافت هرگونه پیام از مخاطبان و آشنایان خود مبنی بر درخواست کمک نقدی به‌عنوان قرض، ابتدا موضوع را بررسی کرده و با تماس با وی و پرس‌وجو از اطرافیان، از صحت‌وسقم موضوع مطمئن شوند و هیچ‌گاه باعجله و شتاب و بدون تحقیق در مورد موضوع اقدام به واریز وجه نکنند.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ در خصوص سرقت اطلاعات با روش مهندسی اجتماعی گفت: این روزها مهندسی اجتماعی یک روش بسیار معمول است که کلاهبرداران برای عبور از حصار امنیتی کاربران استفاده می‌کنند. مجرمان سایبری با ادبیاتی جذاب کاربران را فریب داده و با مطرح کردن موضوعات مختلف، اجازه تمرکز و تصمیم‌گیری درست را از قربانی می‌گیرند. هدف اصلی کلاهبرداران در استفاده از ترفندهای مهندسی اجتماعی، دسترسی به اطلاعات حساس، محرمانه و هویتی آن‌ها است.

وی افزود: همچنین مجرمان سایبری با هویت غیرواقعی در بازی‌های آنلاین شرکت کرده و اقدام به اغفال کاربران به ویژه کودکان و نوجوانان می‌کنند. والدین باید ضمن رعایت رده‌بندی سنی بازی‌ها برای فرزندان خود، ارتباط آن‌ها را نیز در بازی‌های آنلاین با دقت زیر نظر داشته باشند.

سرهنگ معظمی گودرزی در پایان گفت: شهروندان از نصب برنامه از منابع نامعتبر جداً خودداری کنند و هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir با ما در میان بگذارند./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا