سیاسی

زمان اعلام نتایج اولیه متقاضیان ثبت نام انتخابات مجلس

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس تقویم زمان‌بندی انتخابات، فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه، هجدهم آبان نتایج اولیه احراز یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان را به هیئت‌های نظارت استان‌ها ابلاغ می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ محسن اسلامی در نشست خبری خود اظهار داشت: به جهت تغییر قانون انتخابات کشور، فرایند ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی دومرحله‌ای شد. مرحله اول پیش‌ثبت‌نام بود که در مرداد ماه و به صورت غیرحضوری و از ۱۶ تا ۲۲ مرداد انجام شد.
وی افزود: در مرحله پیش‌ثبت‌نام‌ها حدود ۴۹ هزار نفر از داوطلبان ثبت‌نام کردند و شش دستگاه، مدارک متقاضیان داوطلبی انتخاب دوازدهمین دوره مجلس را صحت‌سنجی کردند که این کار در یک ماه صورت گرفت و نتایج بررسی آن‌ها را اعلام کردیم.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: ۳۸ هزار نفر مجاز به حضور در ثبت نام نهایی شدند که مرحله اصلی ثبت نام‌ها از ۲۷ مهر ماه تا ۳ آبان به صورت الکترونیکی، غیرحضوری، سامانه‌ای و روزانه از ۸ صبح تا ۱۸ عصر انجام شد و این داوطلبان با ورود به سامانه پنجره واحد ثبت‌نام خود را تکمیل کردند.
زمان اعلام نتایج اولیه متقاضیان ثبت نام انتخابات مجلس
وی افزود: تا پایان مرحله اصلی ثبت نام‌ها، ثبت نام ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر در این ۷ روز قطعی شد و داوطلبان ثبت نام خود را کامل کردند.
اسلامی گفت: در مرحله بعدی وزارت کشور مدارک داوطلبان ثبت نام کننده را برای مراجع پنج گانه‌ای که احراز صلاحیت‌های اولیه را انجام می‌دهند، ارسال خواهد کرد. آن‌ها ده روز فرصت دارند نتایج بررسی را به وزارت کشور اعلام کنند که پس از وصول این نتایج، ما آن‌ها را برای هیأت‌های اجرایی سراسر کشور ارسال می‌کنیم.
وی افزود: از ۱۳ مهر تا ۱۹ مهر هیأت اجرایی در کشور تشکیل شد و هم اکنون ۱۲۱۸ هیأت اجرایی داریم که بر اساس حوزه‌های اصلی و فرعی وجود دارند.
وی افزود: در هیأت‌ها اجرایی، تشکیلات اداری به همراه معتمدان مردمی حضور دارند که بر این اساس ۳۰ نفر معتمد از سوی فرمانداران و بخش‌داران به هیأت نظارت معرفی شدند و این معتمدین با جلساتی در خود، معتمدان اصلی و علی البدل را شناسایی کردند.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: جلسات هیأت‌های اجرایی برگزار شده و آن‌ها معتمدان خود را اعلام کردند و برای هر داوطلبی بحث و بررسی و اعلام نظر می‌کنند که این کار پس از اعلام نتایج دستگاه‌های پنج گانه به هیأت‌های اجرایی انجام می‌شود.
وی افزود: پس از ۱۵ روز بررسی، هیأت‌های اجرایی در خصوص داوطلبان باید اعلام نظر کنند. در ۱۸ آبان اعلام نتایج اولیه هیأت‌های اجرایی را خواهیم داشت و بعد از آن به سمت آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیأت‌های نظارت حرکت می‌کنیم.
اسلامی گفت: مسئولیت فرمانداران در تعیین صلاحیت‌ها مهم است. آن‌ها از سامانه جامع وزارت کشور اطلاعات را گرفته و ضمیمه پرونده‌ها می‌کنند تا در طول آن ۱۵ روز به صورت فشرده بررسی‌ها صورت گیرد.
وی افزود: انشاالله بر اساس جدول زمان بندی، انتخابات اعلام نتایج صورت خواهد گرفت و مابقی فرآیند انتخابات انجام خواهد شد.

سخنگوی ستان انتخابات کشور گفت: در روز پایانی نصاب داوطلبان ثبت نام کننده شکسته شد و ۷ هزار و ۸۵۶ نفر در این روز ثبت نام خود را کامل کردند. این در حالی است که حدود ۲۸ هزار نفر در سامانه وارد شدند، اما تعدادی که موفق شدن ثبت نام خود را تکمیل کنند ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر بودند و محدودیت زمانی باعث شد که تعدادی نتوانند ثبت نام‌های خود را کامل کنند. در حالی که از روز ابتدایی از همه داوطلبان خواسته بودیم که کار تکمیل ثبت نام خود را به ساعات و روز پایانی موکول نکنند.
وی افزود: ۱۳ درصد ثبت نام کنندگان از خانم‌ها و ۸۷ درصد از آقایان هستند. بازه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال ۲۹ درصد، ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۷ درصد، ۵۰ تا ۶۰ سال ۲۶ درصد و ۶۰ تا ۷۵ سال را ۸ درصد داوطلبان تشکیل می‌دهند.
اسلامی گفت: ۱۵ درصد شرکت کنندگان دارای مدرک دکترا، ۷۹ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۴ درصد دارای مدرک کارشناسی و دو درصد هم مدرک حوزوی دارند.
وی افزود: شرط ورود به انتخابات مجلس دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد است، اما آن ۴ درصدی که دارای مدرک کارشناسی هستند افرادی هستند که یا سابقه نمایندگی مجلس را دارند، یا از ایثارگری بهره‌مند هستند. ۲۲ درصد از داوطلبان ما دارای سابقه ایثارگری و دو درصد آن‌ها سابقه نمایندگی مجلس را دارا هستند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور ادامه داد: در دوره نهم، دهم و یازدهم به ترتیب ۵ هزار ۳۸۵ نفر، ۱۲ هزار و ۷۲ نفر، ۱۶ هزار و ۳۴ نفر به عنوان داوطلب در انتخابات مجلس شرکت کردند، این در حالی است که در دوره دوازدهم با وجود مرحله پیش ثبت نام نزدیک به ۴۹ هزار نفر در انتخابات شرکت کردند که حدود ۲۴ هزار و ۸۲۹ نفر آنان ثبت نام خود را کامل کردند که نشان دهنده رشد قابل توجه تعداد داوطلبان است./صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا