اجتماعی

سازمان بهزیستی باید تمامی دستگاه‌ها را موظف به‌همکاری با خود کند

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه تکالیف متعددی در قوانین مختلف برعهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است، گفت: سازمان بهزیستی جایگاهی ویژه و منحصر بفردی در کشور دارد.

به گزارش پیشران؛ مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دادستانی کل کشور و سازمان بهزیستی کشور صبح دیروز با حضور حجت‌الاسلام محمد موحدی آزاد دادستان کل کشور، امین حسین رستمی وزیر دادگستری، غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، صادقی مدیر کل پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی، مهری سادات موسوی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی برگزار شد.

حجت‌الاسلام مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در این مراسم، با بیان اینکه خداوند در قرآن دستور به تعاون در انجام امور نیکو داده است، گفت: هرجایی که فضای انجام کار نیکو فراهم است باید با تعاون همراه باشد؛ همانند سازمان بهزیستی که در انجام امور محوله خود با طیف گسترده‌ای از افراد روبرو است و با تعاون قطعا کارها را بهتر و سریعتر به نتیجه خواهد رساند.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ تعاون در جامعه خصوصا در امور مربوط به پیشگیری از وقوع جرم فراگیرتر شود، افزود: کاری که امروز در این برنامه با انعقاد تفاهمنامه مشترک دادستانی کل کشور و سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد، در همین راستاست.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه سازمان بهزیستی جایگاهی ویژه و منحصر بفردی در کشور دارد، گفت: تکالیف متعددی در قوانین مختلف برعهده این سازمان گذاشته شده است؛ به‌طور مثال، در ماده ۲ قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست، تکفل آن‌ها برعهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است.

هادی با بیان اینکه ظرفیت‌های قانونی زیادی نیز وجود دارد که سازمان بهزیستی باید از آن‌ها استفاده کند، افزود: سازمان بهزیستی باید طبق اسناد و قوانین موجود در کشور، تمامی دستگاه‌ها را موظف به‌همکاری باخود کند و به‌نوعی نقش مطالبه‌گری در این راستا داشته باشد. سازمان بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند امور محوله را انجام دهد چرا که این سازمان و تکالیفش بسیار گسترده است.

وی تاکید کرد: از آنجاکه مخاطبان سازمان بهزیستی، کودکان بی‌سرپرست و یا ایتام هستند، از رئیس سازمان بهزیستی می‌خواهم این ایه را در مجموعه تحت نظر خود تسری دهند. در قران کریم ۲ بار تاکید شده هیچکدام از شما مگر به شیوه‌ای احسن، نزدیک مال افراد یتیم نشوید؛ این ایه بسیار هشدار دهنده است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه عنوان‌کرد: هرکسی در سازمان بهزیستی کار می‌کند، باید بینش او یک‌گام نیکوتر و جلوتر از دیگر افراد جامعه باشد. کسی که مددکار اجتماعی می‌شود نباید مهارت و دانشی معمولی داشته باشد و باید به اموز محوله‌اش، ورودی احسن داشته باشد.

هادی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنیم، در تفاهمنامه‌ای که امروز انعقاد می‌شود، بخشی برای مطالعات علمی و پژوهشی در نظر بگیرید.

وی با بیان اینکه هر نهاد و سازمانی که داده در اختیار داشته باشد باید مدیریت خود را دانش محور کند، افزود: سازمان بهزیستی از ارگان‌هایی است که داده‌های زیادی در دست دارد که اگر این داده‌ها را تبدیل به اطلاعات کند، قادر است اطلاعات مفیدی تا برای تصمیم گیری در اختیار دیگر سازمان‌ها قرار دهد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا