اجتماعی

شتاب سالمندی ایران سریع‌تر از شتاب مسئولان در حرکت است/ سالمندان ظرفیت بی بدیل اقتصادی هستند

رئیس فراکسیون سلامت سالمندان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شتاب سالمندی خیلی سریع‌تر از شتاب و عکس العمل مسئولان در برابر پیری جمعیت حرکت می‌کند، گفت: تجربه و دانش سالمندان و بازنشستگان می‌تواند در اقتصاد نقش داشته باشد.

به گزارش پیشران؛ با بیان اینکه از هر پنج ایرانی یک نفر در ۲۰ سال آینده سالمند خواهد شد، گفت: شتاب سالمندی خیلی سریعتر از شتاب و عکس العمل مسئولان در برابر پیری جمعیت حرکت می‌کند، برای مقابله با  پیری جمعیت در کشور نباید صورت مسئله را پاک کنیم بلکه باید تحلیلی نسبت به برنامه‌های قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده داشته باشیم، زمانیکه نگاه ریشه‌ای به هرم سنی ایران داشته باشیم، به این نتیجه می‌رسیم که زوجین شاید به ظاهر در تامین نیازهای نخستین هزینه‌های فرزندشان دچار مشکل باشند اما مسائل اقتصادی آنها باید به صورت مداوم حل شود.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید به تقویت و حمایت دائمی از زوجین، افزود: تامین اشتغال پایدار یکی از زوجین باید در برابر فرزند آوری تضمین شود، تا شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که خانواده‌ها در برابر دریافت هر گونه وام بانکی حمایت‌هایی به واسطه شغل پایدار خود داشته باشند، به مرور زمان و با تولد فرزند دوم و سوم ثبات شغلی پدر و مادر  مد نظر قرار بگیرد، تداوم این مسیر می‌تواند راهی برای ممانعت از پیری جمعیت باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اجاره مسکن به شرط تملیک را در قالب مسکن مهر و اجتماعی مسیری برای فرزندآوری خانواده‌ها دانست و اظهار داشت: پرداخت اجاره بهای منزل به این روش شاید حدود ۱/۸حقوق دریافتی زوجین باشد و شرایط را برای فرزند آوری آنها مهیا خواهد کرد.

رئیس فراکسیون سلامت سالمندان مجلس با تاکید بر اینکه طرح‌ها و برنامه‌های افزایش جمعیت باید نتایج مثبتی در جهت رشد آن داشته باشد، اظهار داشت: باید در اندیشه راه حل‌های ارائه شده افزایش جمعیت باشیم نه فشار حداکثری بر زوجین برای فرزندآوری باشد.

دولت یکبار برای همیشه همسانسازی حقوق بازنشستگان  حل کند

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی کمک‌های رفاهی و سلامتی را  مسیری برای جامعه سالمند دانست و تاکید کرد: اگر مجلس و دولت در پدیده سالمندی و بازنشستگی بتوانند مسئله همسانسازی حقوق بازنشستگان را یکبار برای همیشه برطرف کنند ما نیازی به کمک‌های رفاهی نخواهیم داشت، زمانی که تنها اصل حقوق آنها کفاف حداقل‌های زندگی سالمندان و بازنشستگان را نمی‌دهد، حتی اگر اقدام به افزایش حقوق داشته باشیم با اصل مسئله دچار مشکل خواهیم بود تا چه زمانی می‌توانیم کمک‌های رفاهی خود را افزایش دهیم؟

حقوق بازنشستگان ریشه اصلی حل مشکلات سالمندان است

وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگان ریشه اصلی حل مشکلات سالمندان است، یادآور شد: اگر پایه حقوق سالمندان به میزان کافی فراهم شود باقی موضوعات از قبیل مزایا و رفاهیات در سایه حقوق به خودی خود حل خواهد شد، طی نشستی که با جمعی از بازنشستگان داشتم از عدم دریافت پاداش اعیادی که باید به آنها تعلق می‌گرفت خبر دادند.

تنه درخت حمایت از سالمندان در کشور فرسوده است

محسنی بندپی با انتقاد از اینکه تنه درخت حمایت از سالمندان در کشور فرسوده است، اظهار داشت: هر میزان قرار باشد که رفاهیات به تنه فرسوده حمایت از سالمندان متصل شود پاسخگوی نیاز سالمندان و بازنشستگان نیست.

/خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا