اجتماعی

صدور بیش از ۲ میلیون شناسه ملی برای شرکت‌ها/ شناسایی ۸۵۰ هزار شرکت غیرفعال و صوری توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ارائه گزارش عملکرد معاونت امور اسناد در حوزه ثبت شرکت‌های تجاری و موسسات غیر تجاری در ۶ ماهه سال جاری پرداخت.

سید صادق سعادتیان معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت‌وگو با میزان، درباره گزارش عملکرد حوزه معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ۶ ماهه نخست سال جاری، اظهار کرد: معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور براساس برنامه عملیاتی سازمان ثبت اسناد که نشات گرفته از برنامه تحولی قوه قضاییه است در حوزه امور اسناد و سردفتران، ثبت شرکت‌های تجاری و موسسات غیر تجاری، نظارت بر اجرای اسناد رسمی، پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی، دادسرای انتظامی سردفتران و دفتریاران برای مردم کشور ارائه خدمت می‌دهد.

ثبت ۳۰ هزارو ۹۱۸ فقره انواع شرکت و ۳ هزارو ۹۱۷ فقره موسسه غیرتجاری در حوزه ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اسناد

وی درباره عملکرد ۶ ماهه نخست سال جاری در حوزه ثبت شرکت‌های تجاری و موسسات غیر تجاری، افزود: ۳۰ هزارو ۹۱۸ فقره انواع شرکت و ۳ هزارو ۹۱۷ فقره موسسه غیرتجاری در حوزه ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اسناد به ثبت رسیده است در واقع فعالیت و شناخت شخصیت حقوقی این نوع شرکت‌ها با ثبت شرکت‌ها آغاز شد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در حوزه ثبت شرکت‌ها کارگروه‌های متعددی تشکیل شده است تا چنانچه درخواست ثبت شرکتی به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شد، این اداره حوزه و موضوع فعالیت شرکت را بررسی کند و اگر شرکت در بخش تولید و صادرات باشد و در بخش اقتصاد مقاومتی نیاز به حمایت داشته باشد با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه در کارگروه به صاحبان این شرکت ارشادات و راهنمایی لازم صورت گیرد تا در حداقل زمان ممکن شرکتی که درخواست داده است به ثبت برسد و فعالیت خود را آغاز کند.

صدور بیش از ۲ میلیون شناسه ملی برای شرکت‌ها

سعادتیان اظهار کرد: براساس پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ۶ ماهه نخست سال ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۶۵۴ فقره شناسه ملی برای شرکت‌ها اعم از فعالان بخش حقوق خصوصی و حقوق عمومی صادر شده است.

وی ادامه داد: با عنایت به برنامه تحولی قوه قضاییه و دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، یکی از اهداف اصلی سازمان ارائه خدمات غیر حضوری و خدمات الکترونیکی با استفاده از ظرفیت هوشمندسازی نرم‌افزاری در بخش ثبت شرکت‌ها است. در راستای اینکه بتوانیم بدون مراجعه حضوری به صاحبان شرکت‌ها خدمات ارائه کنیم در حال حاضر سامانه امضای الکترونیک و پرداخت‌های الکترونیک در ثبت شرکت‌ها فعال شده است و ظرف ۲ ماه که این عملیات اجرایی شده تمام امضا‌هایی که از صاحبان شرکت‌ها و صاحبان امضا‌های شرکت‌ها دریافت می‌کنیم غیرحضوری و به صورت الکترونیکی است همچنین پرداخت‌ها نیز به صورت الکترونیکی است.

اولویت اول برنامه تحولی حوزه ثبت شرکت‌ها باز طراحی نرم‌افزار ثبت شرکت‌ها است

سعادتیان اظهار کرد: با توجه به اینکه هدف اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هوشمندسازی نرم‌افزار است اولویت اول برنامه تحولی حوزه ثبت شرکت‌ها، باز طراحی نرم‌افزار ثبت شرکت‌ها با نگاه هوشمندسازی است. در واقع در این بازطراحی هدفی که دنبال می‌کنیم انجام صفر تا صد ثبت شرکت‌ها بدون حضور متقاضی در حداقل زمان ممکن است.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این زمینه چند طرح عملیاتی را تا پایان سال پیش بینی کرده‌ایم، اولین مورد باز طراحی نرم افزار ثبت شرکت‌ها است که این طرح به نام شهید بزرگوار، سردار دل‌ها سردار سلیمانی نامگذاری شده که عملیات تهیه نرم‌افزار با استفاده از ظرفیت هوشمندسازی در جریان کار است و اگر ابهامی ایجاد نشود در ۲۲ بهمن ماه سال ۱۴۰۲ این طرح را عملیاتی خواهیم کرد.

وی افزود: طرح دیگری که در راستای ۱۰۰ درصد خدمت الکترونیک در دستور کار قرار داده ایم آرشیو الکترونیکی شرکت‌هایی بوده که در سنوات قبل به ثبت رسیده است و دارای پرونده فیزیک هستند و بر همین اساس اسکن تمامی سوابق شرکت‌ها در دستور کار برنامه عملیاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

اسکن و داده آمایی سوابق تمامی شرکت‌ها تا پایان سال ۱۴۰۳ در ۳۱ استان کشور در دستور کار سازمان ثبت اسناد

سعادتیان اظهار کرد: در ۶ ماهه نخست سال سوابق ثبت شرکت‌های قدیمی ۵ استان اسکن و در سامانه داده آمایی شده است سه استان نیز در دستور کار قرار گرفته‌اند و تا پایان مهر ماه به اتمام خواهد رسید و از ۲۲ استان باقی مانده ۱۰ استان دیگر که گزارشات آن‌ها به رئیس سازمان ثبت اسناد ارجاع داده شده و دستور صادر کرده اند که منابع مالی این استان‌ها تامین شود تا پایان سال در دستور کار قرار خواهند گرفت و با تامین منابع مالی، پرونده‌های قدیمی ۳۱ استان کشور را تا پایان سال ۱۴۰۳ اسکن و داده‌آمایی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین نرم‌افزار باز طراحی شده هوشمند را تا پایان سال ۱۴۰۲ راه اندازی می‌کنیم. در واقع در سال ۱۴۰۳ تکلیف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این است که تمام سوابق ثبت شرکت‌ها همچنین ثبت شرکت‌های قدیمی به صورت الکترونیکی و هوشمند انجام شود.

سازمان ثبت اسناد از ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار شرکت ثبت شده ۸۵۰ هزار شرکت را غیرفعال و صوری تلقی کرد

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های کشور فعالیت شرکت‌های صوری است بنابراین با مراجعه به پرونده‌ها و آرشیو الکترونیکی اقداماتی صورت گرفته به طوری که از ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار شرکتی که ثبت شده است در ازای تبصره ۳ و ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم شرکت‌ها مورد رصد قرار گرفتند و ۸۵۰ هزار شرکت غیرفعال بودند که از نگاه سازمان ثبت اسناد این شرکت‌ها صوری هستند، زیرا شرکت باید فعال یا منحل باشد و اگر فعال و منحل نباشد جزو شرکت‌های صوری است.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها را با هماهنگی سازمان امور مالیاتی تعلیق کرده ایم و می توانیم آن دسته از شرکت‌هایی را که به سازمان امور مالیاتی رجوع و مالیات خود را پرداخت کنند از تعلیق بازگردانیم و به عنوان شرکت فعال و غیر صوری تلقی کنیم.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: موضوع دیگری که در دستور کار قرار داده‌ایم تا به طور کل سیستم سنتی را از ثبت شرکت‌ها حذف کنیم پلمب دفاتر تجارتی است. تاجر و صاحب شرکت باید در پایان هر سال دفتر کل خود را که فعالیت مالی در آن ثبت می‌شود خریداری کرده و به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه کنند این اداره نیز با احراز این شرکت دفاتر را تایید یا پلمب می‌کند بنابراین به دلیل اینکه این موضوع باعث صرف هزینه برای شرکت‌ها و افزایش مصرف کاغذ در این بخش می‌شود و با توجه به اینکه امکان الکترونیکی کردن این بخش برای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراهم است هماهنگی های لازم در خصوص این موضوع با سازمان امور مالیاتی صورت گرفت.

آمادگی ۱۰۰ درصدی سازمان ثبت اسناد برای حذف فیزیکی تمامی دفاتر و الکترونیکی کردن پلمب دفاتر

سعادتیان اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد ۱۰۰ درصد آمادگی دارد تا تمامی دفاتر فیزیکی را حذف کند و پلمب دفاتر را به صورت الکترونیکی انجام دهد تا تاجران و صاحبان شرکت‌ها و موسساتی که ثبت شده‌اند دیگر نیازی به حضور فیزیکی، خرید دفتر و پلمب فیزیکی دفتر را نداشته باشند و در حال حاضر این بخش منتظر پاسخ سازمان امور مالیاتی است تا به تحقق برسد.

وی گفت: در واقع هدف نهایی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه ثبت شرکت‌ها ارائه خدمت هوشمند، سریع و صحیح به مردم، صاحبان شرکت‌ها و تجار است. با عنایت به شعار سال و توجه نظام جمهوری اسلامی به بخش اقتصاد مقاومتی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از صاحبان سرمایه و شرکت‌هایی که در بخش تولید فعال هستند برای ثبت شرکت‌ها و صدور شناسه ملی اشخاص حقوقی حمایت و به آن‌ها خدمت ارائه می‌کند تا شرکت با اشکال و ابهام مواجه نشود./میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا