اجتماعی

«صنایع‌دستی» دیگر تزئینی و ویترینی نیست

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنایع‌دستی تا قبل از این یک رویکرد فرهنگی، تزئینی و ویترینی داشت اما اکنون صنایع‌دستی در اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود.

به‌گزارش پیشران؛ مریم جلالی معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
در نشست با معاونان صنایع‌دستی استان‌ها که به صورت مجازی و در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، به تشریح مهمترین برنامه‌های این معاونت در ماه‌های پیش رو از جمله برگزاری هشتمین جشنواره فجر صنایع‌دستی (سرو سیمین ۸) پرداخت و اظهار کرد: این دوره از جشنواره صنایع‌دستی فجر، پرقدرت‌تر از سال‌های قبل برگزار خواهد شد.

وی افزود: معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی برای ماه‌های آینده برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته که برگزاری جشنواره سرو سیمین ۸، حضور در نمایشگاه گردشگری، حضور در نمایشگاه قرآن، برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی نوروزی، حضور غرفه‌داران صنایع‌دستی در موزه‌ها و پایگاه‌های ملی و جهانی در تعطیلات نوروز و … از مهمترین برنامه‌های این معاونت است که البته در سال ۱۴۰۳ نیز ادامه دارد و تا ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده و اجرا خواهیم کرد.

جلالی اضافه کرد: دقت مدیران کل به حوزه صنایع‌دستی برای من دارای ارزش است و امید دارم که معاونان صنایع‌دستی نیز جایگاه و نقش حوزه صنایع‌دستی را بیش از پیش درک کنند و وظایف و ماموریت‌های محوله را به انحو مطلوب انجام دهند.
در دولت و مجلس صحبت از صنایع‌دستی است.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «زنان پیشران پیشرفت اقتصاد هویت‌بنیان» سال گذشته به‌عنوان شعار انتخاب شد، این موضوع بسیار دارای اهمیت است. صنایع‌دستی توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند و اکنون همه جا در دولت و مجلس صحبت از صنایع‌دستی است.

جلالی گفت: صنایع‌دستی تا قبل از این یک رویکرد فرهنگی، تزئینی و ویترینی داشت، در حالی اکنون صنایع‌دستی در اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود. در حال حاضر تقویت ارتباط با مدیران اقتصادی استان باید در اولویت معاونان صنایع‌دستی قرار گیرد.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی ادامه داد: ارتباط معاونان صنایع‌دستی باید با مدیران اقتصادی، سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی تقویت شود تا شاهد رویکرد متفاوت و نقش‌آفرینی متفاوت در حوزه صنایع‌دستی باشیم.

وی یادآور شد: وزیر میراث فرهنگی از هیچ کوششی برای مطرح کردن صنایع‌دستی فروگذار نبوده است. در حال حاضر گردشگری و میراث‌فرهنگی نیز پای کار صنایع‌دستی ایستاده‌اند. معاونان صنایع‌دستی باید در استان‌ها تلاش بیشتری انجام دهند چرا که تقویت ارتباط معاونان صنایع‌دستی با دستگاه‌های مختلف در ارزشیابی آن‌ها تاثیرگذار است.

جلالی در ادامه صحبت‌های خود گفت: امسال گسترش بازار مورد توجه و تأکید ما قرار دارد که این گسترش بازار نیازمند تقویت همکاری‌ها و تلاش‌های معاونت صنایع‌دستی در هر استان است‌. معاونان صنایع‌دستی باید جایگاه خود را به خوبی بشناسند و مرجعیت خود را در سطح استان پیدا کنند چرا که اعتقاد من بر این است که معاونان صنایع‌دستی در هر استان، در حقیقت معاون صنایع‌دستی وزارتخانه هستند.

دهه فجر در حقیقت سال تحویل صنایع‌دستی است

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری هشتمین جشنواره فجر صنایع‌دستی، اظهار کرد: جشنواره فجر صنایع‌دستی (سرو سیمین ۸)  امسال به شکل بهتر و پررنگ‌تر از سال‌های گذشته اجرا خواهد شد. در حقیقت دهه فجر برای ما سال تحویل صنایع‌دستی به حساب می‌آید. بنابراین باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کرد.

وی گفت: تاکید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این است که صنایع‌دستی در تمام جشنواره‌هایی که برگزار می‌شود و نیز در رویدادهای مختلف دیده شود و صنایع‌دستی در مجتمع‌های گردشگری و نیز پایگاه‌های ملی و جهانی و موزه‌ها باید دیده شوند.

جلالی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی در بهمن ماه جاری، خاطرنشان کرد: چگونگی حضور هنرمندان صنایع‌دستی در نمایشگاه امسال در قالب شیوه‌نامه به ادارات کل ارسال شده است.

در این نشست همچنین سه مدیرکل حوزه معاونت صنایع‌دستی و تعدادی از معاونان صنایع‌دستی استان‌ها به ارائه نظر و پیشنهادهای خود پرداختند./ فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا