اجتماعی

ضرورت تشکیل کارنامه یا پرونده تربیتی برای دانش آموزان

دبیر میز تحول امور پرورشی ستاد تعلیم و تربیت  در جلسه کمیسیون ستاد تعلیم و تربیت گفت: یکی از راهکارها برای ترمیم چالش فقدان نظام ارزیابی تربیتی و نظام تشویق و تنبیه موثر در معاونت پرورشی آموزش و پرورش، تشکیل کارنامه یا پرونده تربیتی برای دانش آموزان و صدور کارنامه عملکرد تربیتی برای تمام عوامل مدرسه و مدیران است.

به گزارش پیشران؛ عباس نصرتی در دهمین جلسه کمیسیون ستاد تعلیم و تربیت دو چالش پیش روی معاونت پرورشی را فقدان نظام ارزیابی تربیتی و نظام تشویق و تنبیه موثر و نیز ضعف کارایی و اثربخشی مدیریت ساختار و برنامه‌ریزی کلان بیان کرد.

وی در مورد چالش اول فقدان نظام ارزیابی موثر، فقدان نظام تشویق و تنبیه موثر، کمی‌گرایی افراطی در حوزه پرورشی، کمرنگ بودن نگاه تربیتی در انتخاب مدیران را به عنوان چالش‌های فرعی دانست.

نصرتی افزود: برای ترمیم چالش فقدان نظام ارزیابی تربیتی و نظام تشویق و تنبیه موثر دو راهکار کلی شامل طراحی نظام ارزیابی تربیتی (تولید شاخص‌ها و استانداردهای تربیتی برای ارزیابی مربی و معاون مدیر معلمان و دانش آموزان، طراحی مدل اجرایی ارزیابی جهت ارزیابی عملکرد تربیتی دانش آموزان مربیان معلمان مدیران مدارس و مدیران ستادی و تعریف نظام تشویق و تنبیه برای مدیران معلمان و مربیان علاوه بر لحاظ عملکرد تربیتی آنها در طرح رتبه‌بندی)، تشکیل کارنامه یا پرونده تربیتی برای دانش آموزان و تعیین مشوق‌های قابل اعتنا برای دانش آموزانی که امتیاز پرورشی بالایی کسب کنند (سهمیه ورود به دانشگاه فرهنگیان و…)، صدور کارنامه عملکرد تربیتی برای تمام عوامل مدرسه و مدیران احصا شده است.

وی درباره چالش ضعف کارایی و اثربخشی مدیریت ساختار و برنامه‌ریزی کلان گفت: این کلان چالش، ۱۹ ریز چالش را در برمی‌گیرد که می‌توان نبود ثبات مدیریتی، اشکال ساختاری، ضعف در اجرای اسناد بالادستی، کم توجهی به فعالیت‌های بلندمدت، جایگاه کم اثر معاونت پرورشی در سطوح مختلف، کم‌توجهی به مهدها و پیش دبستانی‌ها، فقدان آمار و داده‌های میدانی دقیق را بیان کرد.

نصرتی ادامه داد: در جهت ترمیم این چالش‌ها نیز هشت راهکار کلی احصا شده که برخی از آنها ارتقای معاونت پرورشی و ادغام معاونت تربیت بدنی در معاونت پرورشی و فرهنگی و ایجاد معاونت پرورشی و تربیت بدنی، ایجاد قرارگاه واحد فرماندهی امور پرورشی و تربیتی ذیل قائم مقام وزیر (معاون پرورشی) با مشارکت نهادهای همکار برای پرهیز از پراکنده کاری‌ها مداخله‌گری‌ها و موازی کاری‌ها، ملزم شدن مدارس غیردولتی برای اجرای برنامه‌های پرورشی مطابق با نقشه راه و ارزیابی عملکرد تربیتی مدارس است.

دهمین جلسه کمیسیون ستاد تعلیم و تربیت در ادامه بررسی طرح تحول پرورشی، با حضور تعدادی از اعضای حقیقی و حقوقی از جمله سید جلال موسوی معاون تربیتی ستاد تعلیم و تربیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، باقرزاده معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و طریفی رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه، اعضا بر مطالب مهمی از جمله توصیفی بودن و مستمر بودن ارزشیابی‌ها، توجه به برنامه درسی و فعالیت‌های صورت گرفته در این فضا تا به حال، مبتلا نشدن به معضلات ارزشیابی‌های سابق، تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش و تقویت معاونت پرورشی و …تاکید کردند.

/دانشجو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا