اقتصادی

طلب گندمکاران تا پایان مهر ماه پرداخت خواهد شد

سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تا کنون 71 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است، اعلام کرد: تلاش می‌شود تا پایان مهر ماه باقیمانده طلب کشاورزان پرداخت شود.

به گزارش پیشران؛با توجه به شروع سال زراعی جدید ۱۴۰۳ ـ ۱۴۰۲ کشاورزان اعلام کردند: با وجود اینکه بیش از ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن گندم تحویل دولت داده‌اند، اما ۱۱۰ هزار میلیارد تومان تا کنون دریافت کرد‌ه‌اند و هنوز بخشی از مطالبات کشاورزان بابت فروش گندم به دولت باقی مانده است.

کشاورزان برای کشت جدید نیاز به نقدینگی برای تهیه بذر، کود و پول شخم زمین دارند،‌ بنابر این دولت باید تلاش کند پول گندم سریعتر به کشاورزان پرداخت شود.

در این زمینه روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه امروز اعلام کرد: با توجه به گزارش‌های اخیر پیرامون وضعیت تسویه بدهی دولت به گندمکاران به آگاهی عموم مردم به ویژه کشاورزان می‌رساند، منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور برای خرید تضمینی گندم بالغ بر ۱۰۴.۵ هزار میلیارد تومان برای خرید ۹ میلیون تن گندم با نرخ مصوب ۱۱۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود و مقرر شده بود ۱۵۰۰ تومان به صورت غیرنقدی با توزیع نهاده با نرخ ترجیحی به رقم فوق افزوده شود.

پس از تصویب قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی دولت برای تشویق بیش از پیش کشاورزان تصمیم گرفت ۲ هزار تومان به عنوان جایزه تحویل به رقم نقدی قبلی بیفزاید و علاوه بر آن یارانه نهاده ۱۵۰۰ تومانی نیز به نقدی تغییر یافت و دریافتی کشاورزان به ازای هر کیلوگرم گندم در مجموع به ۱۵ هزار تومان رسید.

در عمل با وضعیت مناسب‌تر اقلیمی و اهتمام گندمکاران کشور تولید گندم با رشد چشمگیری مواجه شد و خرید تضمینی هم با رشد ۴۴ درصد به ۱۰.۳۴ میلیون تن رسید.برآیند این تغییرات منابع مورد نیاز را تا ۱۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش داد، بنابراین منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه تکاپوی تأمین منابع مزبور را نمی‌کرد و با کسری حدود ۵۰هزار میلیارد تومان مواجه شد و تأمین منابع جدید را ضروری ساخت.

تا کنون ۷۱ درصد از طلب گندمکاران به ارزش ۱۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسویه شده است، دولت هم ضمن تقدیم لایحه اصلاح بودجه ۱۴۰۲ در اوایل مرداد ماه اقدامات خود را برای جبران کسری پرداخت تعهدات کشاورزان با تمام روش‌های ممکن آغاز کرد.

روابط عمومی سازمان برنامه در این اطلاعیه آورده است، ضمن عرض پوزش از عموم کشاورزان زحمتکش که با حرکت جهادی گام مهمی در خودکفایی محصول اساسی گندم و امنیت کشور برداشتند، به استحضار می‌رساند با تدابیر اتخاذ شده منابع لازم با روش‌های غیرتورمی در حال تأمین است و حداکثر تا پایان مهر ماه باقیمانده طلب کشاورزان پرداخت خواهد شد./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا