سیاسی

غلبه اقدامات سلبی از دلایل مهم مشکلات فرهنگی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه‌ قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در لبه جلویی منطقه نبرد فرهنگی باشد گفت: امروز باید به این پرسش پاسخ دهیم که برای شهرک ها و مناطق مسکونی پرجمعیت چه کرده ایم؟ آیا موفق بوده ایم؟

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در همایشی که به مناسبت سی‌ونهمین سالروز تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، صبح امروز(یکشنبه،۱۹ آذر ماه) با موضوع چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن این شورا برگزار شد، با بیان اینکه امام راحل که جز در راه خدا گامی برنداشت و کلامی نگفت، پایه گذار این شورا بوده که امروز با طی سیر صعودی به این نقطه رسیده است، گفت: امروز که در مسیر خود تلاش داریم گام هایی رو به جلو برداریم گاهی می بینیم برخی دوستان خسته می شوند و حتی گاهی می بینیم برخی دوستان غرّه می شوند که می گوییم خسته شدن و غرّه شدن هر دو یک خطر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر کسی خسته شده باشد به او می گوییم به پشت سر نگاه کند که چه مشکلاتی را پشت سر گذاشته و چه افتخاراتی برای ایران و انقلاب در مقیاس ملی و منطقه ای و بین المللی به ارمغان آورده و چه پیشرفت هایی داشته اما وقتی کسی غرّه شده باشد به او می گوییم به مسیر آینده بنگرد که چه چالش هایی پیش رو دارد و لازم است آنها را حل کند و چه اموری روی زمین مانده که باید پیگیری شود؛ از این رو این دو موازنه است که همواره ما را در مسیری درست و محکم نگاه می دارد که نه خسته و نه غرّه شویم و ذکر و نام خدا را به یاد داشته باشیم تا دچار غفلت نشویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه قطعا اقدامات عظیمی در گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است اما امروز باید با نگاهی به پیش رو انتقادهایی هم داشته باشیم که به سمت پیشرفت برویم، گفت: نظرسنجی ها و پایش های افراد دلسوز، مؤمن، متدین، انقلابی، ولایی، متخصص و متعهد از سوی مراکز دقیق نشان می دهد موازنه و سیاست هایی که در حوزه فرهنگی اعمال می شود، خروجی های مناسبی ندارد.

غلبه اقدامات سلبی بر اقدامات ایجابی در حوزه فرهنگ از مهم‌ترین دلایل مشکلات امروز است

آقای قالیباف با اشاره به فرمایشات رهبری در حوزه سیاست فرهنگی مبنی بر شناسایی فرصت ها و مهار کردن تهدیدها، بیان داشت: باید به مسیری که از ابتدای پیروزی انقلاب طی کرده ایم بنگریم و ببینیم که به توازن و تعادل در حوزه فرهنگ توجه نکرده ایم و جنبه اقدامات سلبی بر اقدامات ایجابی در حوزه فرهنگ غلبه کرده که یکی از دلایل مهم مسائل امروز ما است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: تفاوت های فرهنگی چالش هایی در حوزه اجتماعی ایجاد کرده است که یک واقعیت در جامعه ما است و باید به مسائل اجتماعی توجه کنیم تا نظم و انسجام ملی به وجود بیاید.

آقای قالیباف در ادامه با بیان اینکه تحولات در فرهنگ دیر خروجی می دهد، گفت: درجامعه نیازمند تحول اساسی در حوزه های فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هستیم و برای این که به این تحول برسیم باید سیاستگذاری و تصمیم گیری درست و صحیح داشته باشیم تا در آینده نتیجه مطلوب و خوب بگیریم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: معتقدم لازم است به حوزه آموزش و پرورش بسیار توجه شود تا جایی که هرچه داریم کنار بگذاریم و به آموزش و پرورش توجه کنیم و مسیر ده ساله دانش آموزان را به درستی تبیین کنیم تا از راه صحیح عبور کنند که خود به خود آموزش عالی و آینده جامعه اصلاح می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نگاهی آسیب شناسانه به حوزه آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش طی ۲۰ سال گذشته، ۱۸ وزیر و سرپرست داشته و با این شرایط نمی توان انتظار نتیجه مناسب و مطلوب از آموزش و پرورش داشت.

آقای قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عنوان این همایش یعنی « چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی» گفت: وقتی حرف از قرارگاه می زنیم باید بدانیم که نهادی است که در ذات خود باید انسان‌پایه باشد و حتما ضرورت عملیات های حساس را در ذات خود دارد وگرنه گفته می شد ستاد ایجاد شود؛ ستاد، کار روزمره را دنبال می کند و قرارگاه، اساس بازدارندگی را ایجاد می کند؛ همان بازدارندگی که به عنوان نمونه در حوزه نظامی و دفاعی ایجاد شده است.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید کار حوزه علمیه، وزارت فرهنگ، سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش و … را انجام دهد، ابراز داشت: این قرارگاه باید بین سازمان هایی با ماموریت ها و فعالیت ها و رویکردهای متفاوت برای یک موضوع واحد، هماهنگی ایجاد کند‌.

قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در لبه جلویی منطقه نبرد فرهنگی باشد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه قرارگاه ها همواره در «لجمن» هستند یعنی در «لبه جلویی منطقه نبرد» واقع شده اند، گفت: حرف از رصد که زده می شود یعنی در وهله اول طراحی قرارگاه باید در سیاستگذاری باشد و تدبیر داشته باشد به این معنا که سیاستگذاری، برنامه ریزی و تصمیم گیری کند، سپس سازماندهی و تأمین منابع انجام دهد و اقدام او باید هدایت و رهبری باشد و در نهایت نظارت و کنترل نیز داشته باشد تا این فرایند به انتها برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز با سیستم داینامیک نمی توان کاری کرد، گفت: باید به عرصه سایبرنتیک گام بگذاریم که معطوف به هدف حرکت کرده، جبران پذیر، خودتنظیم گر و بازگشت پذیر است و توجه کنیم که در فرهنگ جز با رویکرد سایبرنتیکی نمی توان هیچ اقدامی انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من از جنگ تجربیاتی دارم، در قرارگاه خاتم تجربیات دیگری به دست آوردم، در بسیج فهم دیگری پیدا کردم، در هوافضا نوع دیگری بودم، به ناجا که آمدم فضا به گونه دیگری بود اما بعد که به شهرداری آمدم دنیای دیگری پیش روی ما بود که نشان داده شد و معتقد بودم برای کارهای موثر باید به محله ها رفت، لجمن امروز ما محله است. امروز باید به این پرسش پاسخ دهیم که برای شهرک ها و مناطق مسکونی پرجمعیت چه کرده ایم؟ آیا موفق بوده ایم؟

رونمایی از سند دانش بنیان فرهنگی امنیت غذایی

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز پیش از رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست سخنرانی خود را ارائه کرد.

همچنین در این نشست عبدالحسین خسروپناه دبیر شواریعالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام علی اکبر رشاد، مسعود فیاضی، رجبعلی برزویی، محمود حاجیلویی از دیگر اعضای این شورا، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و محمدرضا مخبر دزفولی رئیس فرهنگستان علوم به ارائه سخنرانی پرداختند.

گفتنی است در پایان این همایش از سند دانش بنیان فرهنگی امنیت غذایی رونمایی به عمل آمد و با اهدای لوحی از دست اندرکاران و عوامل تهیه این سند تشکر و قدردانی شد.
/صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا