اخبار

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا بناهای تاریخی: احیای بناهای تاریخی نیازمند تعامل و مشارکت حداکثری مردم است

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی گفت: احیای بناهای تاریخی با تعامل و همکاری همه بخش‌های وزارت میراث فرهنگی و مشارکت حداکثری مردم انجام خواهد شد.

به گزارش پیشران؛ شهاب طلایی در چهارمین نشست تخصصی و کارگاه‌های آموزشی معاونان میراث فرهنگی کشور که عصر دوشنبه -۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ – در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، با بیان اینکه صندوق موسسه‌ای کاملا دولتی و بخشی از وزارتخانه است، تصریح کرد: صندوق بازوی اجرایی معاونت میراث‌فرهنگی برای احیای بناهای تاریخی است که با مشورت، تعامل و همکاری با یکدیگر به وظایفی که دارد جامع عمل خواهد پوشاند.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی با اشاره به اینکه در اساسنامه صندوق بسیاری از ظرفیت‌های قانونی در موضوعات مختلف لحاظ شده است بر استفاده از تجربه گذشته برای آینده پیش‌روی میراث فرهنگی تاکید کرد.

طلایی با بیان اینکه هدف صندوق درآمدزایی نیست بلکه هدف اصلی آن احیای بناهای تاریخی است، ادامه داد: ابهامات موجود بین صندوق، معاونت میراث‌فرهنگی و استان‌ها قابل حل و شفافیت است و با استفاده از این ظرفیت‌های قانونی و تعامل با یکدیگر می‌توان به احیای میراث‌فرهنگی کشور و تشویق مردم به این حیطه کمک کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی با ارائه توضیحاتی درباره ضوابط مربوط به سرمایه‌گذاری به‌منظور اتمام پروژه‌های نیمه کاره، گفت: فرایند واگذاری‌ها با برگزاری مزایده در استان، تهیه و ارائه طرح مرمت در زمان واگذاری، تدوین آیین‌نامه شورای فنی صندوق برای ارائه به معاونت میراث‌فرهنگی، استفاده از ظرفیت ماده ۲۷، تهیه ساختار و تشکیلات صندوق برای ارائه به سازمان امور استخدامی کشور، ابلاغ اعتبار درآمدهای حاصل از واگذاری‌ها به استان، تعیین و تکلیف ۴۴ بنای مصوبه هیت وزیران به‌منظور واگذاری به استان، شرایط واگذاری بنا با ترک تشریفات و با هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور، استفاده از ظرفیت صندوق به‌منظور تقویت بخش حقوقی و دارایی‌های وزارتخانه، واگذاری بناهای نفیس با رعایت ضوابط و ملاحظات کمیته نفایس کاربری انجام می‌شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تعامل و همکاری شاهد مشارکت حداکثری مردم در احیای بناهای تاریخی باشیم.

تدوین سند راهبردی امهم‌ترین کار وزارت میراث فرهنگی

علی طلوعی در این نشست گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وارث مصوبات و قوانینی از گذشته بوده که موجب نارسایی شده است، تدوین سند راهبردی از مهم‌ترین کارهای انجام شده در این دوره است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: در برنامه ششم توسعه هیچ‌گونه اجازه در توسعه ساختار و جذب نیروی انسانی به وزارتخانه داده نشده است.

وی توجه و حساسیت سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان برنامه و بودجه، مجلس شورای اسلامی و دولت نسبت به‌حوزه میراث‌فرهنگی را که در این دوره اتفاق افتاده است، مبارک بر شمرد و آن را زیرساختی برای طراحی سازوکار و سامان دهی این حوزه عنوان کرد.

طلوعی در پایان بر اهمیت مطالبه‌گری بودن در استان تاکید و معاونان استانی را به این کار ترغیب کرد.

/ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا