اجتماعی

معدوم‌سازی ۲۱ تن مواد غذایی فاسد در تعطیلات نوروز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از معدوم‌سازی ۲۱ تن مواد غذایی فاسد در تعطیلات نوروز در واحدهای تحت پوشش این دانشگاه خبر داد.

به گزارش پیشران؛ علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دیدار با خانواده دانشگاه که با حضور اعضای هیئت رییسه به مناسبت فرا رسیدن سال نو، برگزار شد، خطاب به حاضران این جلسه اظهار کرد: بدون تردید تلاش‌های مستمر و موثر شما، زمینه‌های تعالی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را بیش از پیش فراهم خواهد کرد. وی با بیان اینکه سالی که گذشت مملو از توفیقات فراسازمانی، ملی و بین‌المللی برای دانشگاه بود، از تعهد سازمانی، همکاری و همراهی مجموعه بزرگ دانشگاه برای تحقق اهداف دانشگاه و کشور قدردانی کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: تردید ندارم تلاش‌های شما ره‌توشه‌ای برای ارتقای جایگاه دانشگاه در سال جدید خواهد بود. بن‌مایه تحرک دانشگاه،علاقه‌مندی دانشگاهیان به رشد و تعالی است زالی بن‌مایه تحرک دانشگاه را علاقه‌مندی اجزای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به رشد و تعالی دانست و این مهم را ستودنی توصیف کرد. وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان در مطلع سال جدید، عنوان کرد: پیام رهبر معظم انقلاب و انتخاب هوشمندانه شعار سال ۱۴۰۳ با عنوان ” جهش تولید با مشارکت مردم ” در انطباق با رسالت‌های راهبردی دانشگاه با هدف نسل سومی و چهارمی شدن است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افرود: باید در تمامی بخش‌های دانشگاهی متناسب با تحقق برنامه‌های سال جدید همخوانی ایجاد کنیم. زالی ماهیت فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را خدمت به مردم عنوان کرد. وی افزایش مشارکت مردمی با تمرکز بر افرایش سلامت در جامعه را از جمله برنامه‌های آتی و اصلی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عنوان کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بار دیگر به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه‌های دانشگاهی و ارایه خدمت بیشتر به مردم تاکید کرد و افزود: خوشبختانه برای اجرای بی‌کم و کاست برنامه‌های راهبردی دانشگاه ریل‌گذاری انجام شده است، امیدوارم بتوانیم در زمینه‌های مختلف در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی فعالیت‌ها را بهنگام سازی کنیم. اهمیت مسئله بهره‌وری یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن پرداخت و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یکی از دانشگاه‌هایی است که موضوع بهروه‌وری را در دستور کار قرار داده است، باید ناترازی‌های احتمالی با برنامه‌ریزی درست و منطقی جبران شود.
وی با بیان اینکه صرفه‌جویی در منابع هرگز به معنای کم‌کاری یا آسیب‌رساندن به خدمت نیست، توضیح داد: صرفه‌جویی منطقی و در عین حال اثربخشی و کارایی بالا مورد توجه است، باید برای دانشگاه در حوزه تامین اعتبار، درآمد اختصاصی منابع جدید خلق کنیم. به گفته رئیس دانشگاه، بخش‌های مختلف دانشگاه فرصت خلق منابع جدید را دارند، این مهم باید با عمق و برنامه‌ریزی مناسب پیگیری و دنبال شود، تادر نهایت اجرای برنامه‌های خرد و کلان دانشگاه پیکره سلامت را ارتقا دهد. ۳۰ هزار بازدید نظارتی بهداشت در نوروز ۱۴۰۳ زالی در ادامه ضمن قدردانی از همکاران حوزه معاونت بهداشت دانشگاه در تعطیلات نورز خاطرنشان کرد: ثبت بیش از ۳۰ هزار مورد بازدید در بازه زمانی ۱۳ اسفند تا ۱۴ فروردین‌ماه آمار بسیار درخشانی است. وی ادامه داد: معدوم‌سازی ۲۱ تن ماده غذایی فاسد نشان از دقت و کارایی بالا کارشناسان حوزه بهداشت در تعطیلاتی که گذشت دارد. علی‌رغم اینکه هیچ نهاد و ارگانی از معدوم‌سازی مواد غذایی و سرمایه کشور رضایت ندارد ولی تصور کنید این حجم از مواد غذایی به سفره مردم راه پیدا می‌کرد، چه حجم از بیماری‌ها و هزینه‌ به حوزه درمان تحمیل می‌شد. هزار و ۷۶۵ مورد غربالگری نوزاد در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ و شناسایی ۱۰۲ مورد مشکوک و ارجاع به پزشک را یکی دیگر از اقدامات درخشان حوزه بهداشت دانشگاه است که زالی به آن اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه پنج روز ابتدایی تولد نوزاد دوران بسیار حیاتی است، اگر این خدمات در روزهای ابتدایی تعطیلات انجام نمی‌شد بدون شک خسارت‌ها و اثرات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشت.
رئیس دانشگاه از مراجعه ۹۷۰ مورد حیوان گزیدگی به مراکز شبانه‌روزی هاری دانشگاه اعم از تهران و شهرستانهای تابعه در تعطیلات نوروز خبر داد و اضافه کرد: این آمار در شرایطی مطرح می‌شود که خدماتی نظیر واکسیناسیون، خدمت به بیماران پرخطر و بانوان باردار در مراکز بهداشتی دانشگاه کماکان ادامه دارد. زالی در ادامه با اشاره به برگزاری ۳۸ کلاس آموزش پیش از ازدواج در ایام نوروز، حضور حداکثری مراجعان در کلاس‌های آموزشی پیش از ازدواج در مراکز دانشگاه، علیرغم تعطیلات رسمی را نشان اعتماد مردم به دانش کارشناسان و سرمایه اجتماعی عمیق دانشگاه دانست.
وی با بیان اینکه حوزه درمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در زمینه ارایه خدمت به مردم خوش درخشید عنوان کرد: مجموعه مراکز دانشگاهی ۱۶۴ هزار مراجعه اورژانسی در تعطیلات نوروز را ثبت کرد، این عدد بسیار بزرگ و درخشان است. رئیس دانشگاه با بیان اینکه ثبت شش هزار و ۷۰۰ عمل جراحی الکتیو در تعطیلات نوروزی، عدد بسیار غرورانگیزی برای دانشگاه است، گفت: برای اولین بار در دانشگاه آمار اعمال جراحی الکتیو از جراحی اورژانس برتری گرفت، این در شرایطی است که جراحی‌های الکتیو به مراتب به تجهیزات، توانمندی و تخصص بالاتری در مقایسه با جراحی‌های اورژانسی نیازمند است. زالی در ادامه به بازدیدهای نظارتی در حوزه غذا و دارو نیز اشاره کرد و افزود: تمامی بازدیدهای معاونت غذا و دارو، منجر به مداخله موثر شد، این مهم نشان از کفایت بالا و دانش کارشناسان این حوزه دارد، ضمن اینکه در سال ۱۴۰۳ با کمترین بحران در حوزه دارو مواجه بودیم. وی با بیان اینکه در تعطیلات نوروز تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی به صورت حضوری مورد بازدید قرار گرفت، حجم ارایه خدمت در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را ستودنی توصیف کرد.

به گفته رئیس دانشگاه، چالاکی دانشگاه در مطلع سال جدید، مطلع درخشانی را برای سال پیش‌رو نوید می‌دهد. زالی درخاتمه ضمن قدرانی از تلاش‌های شبانه‌روزی خانواده بزرگ دانشگاه در راستای خدمت باکیفیت به مردم سالی توام با توفیقات روزافزون برای کشور و دانشگاهیان آرزو کرد./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا