ورزشی

معضلی به نام سرپرستی فدراسیون‌های ورزشی/ بدعتی تازه برای تداوم حضور‌ در ریاست

معضل سرپرستی در فدراسیون‌های ورزشی از دیرباز یکی از معضلات اساسی ورزش کشور بوده است، در حالیکه به راحتی می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد.

به گزارش پیشران؛ یکی از معضلاتی که ورزش کشور در دیرباز با آن درگیر بوده و گاهاً مشکلات زیادی را برای دستگاه ورزش ایجاد کرده است حضور سرپرستان در رأس فدراسیون‌های ورزشی است.

اینکه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد که یک فدراسیون به دوره سرپرستی می‌رود موضوع چندان عجیبی نیست و با یک بررسی مختصر می‌توان آن را آسیب‌شناسی کرد و راهکار مناسبی برای آن در نظر گرفت.

همان زمان که یک رئیس به عنوان فرد اول یک فدراسیون ورزشی انتخاب می‌شود، زمان پایان دوره ریاستش نیز مشخص است و کاملاً روشن است که دوره بعدی انتخابات در چه زمانی برگزار خواهد شد، اما موضوع مهم ساماندهی و تصمیم‌گیری مناسب برای برگزاری مجمع انتخاباتی در موعد مقرر است.

همانطور که در قانون به صراحت آمده زمان نام‌نویسی، احراز صلاحیت‌ها و پروسه برگزاری انتخابات روشن و شفاف است و برهمین اساس می‌توان برنامه‌ریزی مطلوبی برای نرفتن فدراسیون به دوران سرپرستی‌ داشت.

اگر این روند به درستی طی شود و وقفه‌ای در آن ایجاد نشود می‌توان امیدوار بود که این پروسه بدون آسیب طی شود و رئیس بعدی در زمان مقرر روی صندلی ریاست جلوس کند و عملاً نیازی به رفتن فدراسیون به دوره سرپرستی نیست.

البته در این میان ممکن است پروسه یکی از این مراحل زمان بیشتری ببرد و باعث تأخیر در زمان برگزاری مجمع شود، اما برای حل این معضل نیز می‌توان با برنامه‌ریزی بهتری و انجام پروسه در زمان زودتر از این آسیب نیز جلوگیری کرد.

اما اگر این موضوع در نظر گرفته نشود و یکی از این مراحل با موفقیت طی نشود آن فدراسیون دچار مشکل خواهد شد مانند اتفاقی که همین الان تعداد زیادی از فدراسیون‌های ورزشی ما درگیر آن هستند و یا به زودی با آن درگیر‌ خواهند شد. در حالیکه همانطور که عنوان شد با یک زمانبندی دقیق می‌توان به راحتی از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

یکی از مواردی که اخیراً باب شده و برخی روسای فدراسیون به دنبال مستمسکی برای ادامه فعالیت در فدراسیون متبوع خود هستند،‌ خارج کردن انتخاب سرپرست از حیطه اختیارات قانونی وزارت ورزش به عنوان متولی اصلی ورزش کشور است؛ موضوعی که در صورت باب شدن می‌تواند خطرات و لطمات جبران ناپذیری برای ورزش کشور داشته باشد.

اینکه برخی روسای فدراسیون‌ها برای ادامه فعالیت خود با وجود پایان دوران ریاست، با اهرم‌های مختلفی از جمله کلید واژه تعلیق به دنبال تحت فشار قرار دادن سیستم ورزش کشور هستند، نمی‌تواند چندان خوشایند باشد و شاید لازم است مسئولان ورزش با برخوردی جدی و قاطع اجازه این اقدام خارج از قانون و بدعت تازه را ندهند تا مباد برای سایرین نیز خوشایند جلوه کند./میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا