علمیفرهنگی

نتایج یک پژوهش نشان داد؛ «چت جی پی تی» رویکرد سیاسی دارد

بر اساس یک مطالعه آکادمیک جدید «چت جی پی تی» دارای سوگیری چپ است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ بر اساس نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه «ایست آنگلیا» انگلیس «چت جی پی تی» با حمایت از حزب دموکرات در آمریکا، حزب کارگر در انگلیس و «لولا داسیلوا» رئیس جمهور برزیل، دارای سوگیری به سمت جناح چپ است.

برای آزمایش این سوگیری، تیم تحقیق ابتدا از «چت جی پی تی» خواست تا هویت افراد را از سراسر طیف سیاسی جعل کند و در عین حال به بیش از ۶۰ سؤال ایدئولوژیک پاسخ دهد.

آن‌ها سپس این پاسخ‌ها را با پاسخ‌های پیش‌فرض «چت جی پی تی» به سوالات مشابه مقایسه کردند.

در مجموعه دیگری از آزمایش‌هایی که برای تأیید یافته‌ها طراحی شده‌اند، محققان از «چت جی پی تی» خواستند مواضع سیاسی رادیکال را جعل کند. در این آزمون، سوالاتی خنثی از این چت‌بات پرسیده شد و در یک آزمون همسویی حرفه و سیاست از آن خواسته شد که هویت انواع مختلفی از متخصصان را جعل کند.

در نهایت تیم تحقیقی دریافت که پاسخ‌های پیش‌فرض بیشتر با پاسخ‌های چپ‌گرا همسو می‌شوند تا پاسخ‌های راست‌گرا.

دکتر «فابیو موتوکی» نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: یافته‌های ما این نگرانی را تقویت می‌کند که سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند چالش‌های موجود ناشی از اینترنت و رسانه‌های اجتماعی را تکرار کنند یا حتی تشدید کنند.

این یافته‌ها بازتاب مقاله اخیر دانشگاه واشنگتن، دانشگاه «کارنگی ملون» و دانشگاه «شیان جیائوتنگ» است که نشان می‌دهد «چت جی پی تی» و «GPT-۴» چپ‌گراترین نوع در بین ۱۴ مدل هوش مصنوعی هستند، به این معنی که طرفدار آزادی اجتماعی و برابری اقتصادی هستند.

از سوی دیگر در برخی از مدل‌های توسعه‌یافته توسط متا، مانند LLaMA و RoBERTa، گرایش به جناح راست مشهود است.

دکتر «موتوکی» تاکید کرد: با استفاده روزافزون مردم از سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی، مهم است که خروجی پلتفرم‌های محبوب مانند «چت جی پی تی» تا حد امکان بی‌طرفانه باشد.

به گفته او وجود سوگیری سیاسی می‌تواند بر دیدگاه‌های کاربران تأثیر بگذارد و پیامد‌های بالقوه‌ای برای فرآیند‌های سیاسی و انتخاباتی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا