اجتماعیاخبار

نصراللهی: جنگ شناختی، رکن اصلی رسانه است

رئیس دانشکده علوم اجتماعی ارتباطات و رسانه فهم نادرست از مصلحت و نداشتن اجماع مسئولان و رسانه‌ها بر سر منافع و امنیت ملی را مهمترین چالش خبرنگاران در سوژه‌یابی و سوژه‌پردازی در ایران دانست .

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ اکبر نصراللهی در کارگاه آموزشی خبرنگاران و چالش‌های سوژه‌یابی در رفسنجان همچنین گفت: فراهم نبودن شرایط کار حرفه‌ای، درک نکردن آرایش جدید رسانه‌ای و دسترسی‌های مخاطبان ، سواد ناکافی رسانه‌ها و مسئولان موجب شده است بسیاری از موضوعات مهم و راهبردی کشور پوشش داده نشود .

رئیس دانشکده علوم اجتماعی ارتباطات و رسانه تعامل نادرست و ناکافی رسانه‌ها و مسئولان را از دیگر چالش ها دانست و تاکید کرد : تعامل رسانه‌ها ،مسئولان اجرایی و بخش های امنیتی و انتظامی برای جریان سازی ، خروج از محاصره تبلیغاتی، تحقق راهبردهای بازدارندگی، واقع نمایی ،روایت برتر و اول گریز ناپذیر است .

نویسنده کتاب راهنمای پوشش‌خبری در رسانه‌های‌حرفه‌ای همچنین با تشریح نقش‌های دوگانه موضوعات رسانه‌ها در بحران زایی و بحران زدایی،آرامش زایی و آرامش زدایی ، پیش‌برنده‌گی و بازدارندگی گفت: ندانستن و ندیدن مسائل و موضوعات اصلی، پرداختن افراطی به سوژه‌های فرعی و ‌منفی ، طرح مشکلات به جای پیگیری و حل، امنیت ملی و روحی مردم را مختل کرده است.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی ارتباطات و رسانه گفت حجم موضوعات منفی و فرعی که رسانه‌ها از کشور می پردازند بیش از آستانه تحمل مردم است .

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری افزود: مشکلات کشور غیرقابل‌انکار است اما رسانه ها می توانند با تغییر رویکرد ها و راهبردهای خود هم حق مردم به دانستن را تامین و هم کشور را در حل آنها کمک کنند .

نویسنده کتاب مدیریت بحران در رسانه‌های حرفه ای گفت همه اتفاقات خوب و بد و نتایج و پیامدهای آنها تا حد بسیار زیادی به رسانه و خبرنگاران وابسته است؛ بنابراین اگر پیشرفت ، رفاه، آرامش ، عزت و سربلندی ایران عزیز و بازدارندگی رسانه ای و کنشگری فعال دغدغه و هدف است ، همه باید کمک کنند تا رسانه ها و خبرنگاران متهعد ،مسئول ، حرفه ای و دارای تاب آوری و توان رقابتی بالای بیشتری باشند

نصراللهی افزود : خبرنگاران رکن اصلی رسانه‌ها و در خط اول جنگ شناختی هستند آنها همچنین در سوژه‌یابی، شناخت موضوعات و مسائل، جمع آوری اطلاعات و انتشار اخبار نقش های دوگانه دارند و می توانند با شناخت و پوشش صحیح و بموقع وقایع ، روایت اول و برتر را در آرایش رسانه‌ها داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به پیامدهای اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی اعتراضات سال قبل در داخل و خارج گفت؛ کشور در سال برگزاری انتخابات بیش از پیش به حقایق امیدزا و آرامش نیاز دارد ./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا