اجتماعی

همه دستگاه‌ها باید با سازمان بهزیستی همکاری کنند

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: همه دستگاه‌ها باید با سازمان بهزیستی همکاری کنند.

به گزارش پیشران؛ مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دادستانی کل کشور و سازمان بهزیستی کشور صبح سه شنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی آزاد دادستان کل کشور، امین حسین رستمی وزیر دادگستری، غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه، صادقی مدیر کل پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی، مهری سادات موسوی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه در این مراسم، با بیان اینکه خداوند در قرآن دستور به تعاون در انجام امور نیکو داده است، گفت: هرجایی که فضای انجام کار نیکو فراهم است باید با تعاون همراه باشد؛ همانند سازمان بهزیستی که در انجام امور محوله خود با طیف گسترده‌ای از افراد روبرو است، اگر وظایف خود را با تعاون انجام دهد، کارها بهتر و سریع‌تر به نتیجه خواهند رسید.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ تعاون در جامعه خصوصاً در امور مربوط به پیشگیری از وقوع جرم فراگیرتر شود، افزود: کاری که امروز در این برنامه با انعقاد تفاهمنامه مشترک بین دادستانی کل کشور و سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد، در همین راستا است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با بیان اینکه سازمان بهزیستی جایگاهی ویژه و منحصر به فرد در کشور دارد، گفت: تکالیف متعددی در قوانین مختلف برعهده این سازمان گذاشته شده است؛ به‌طور مثال، در ماده ۲ قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست، تکفل آن‌ها برعهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی با بیان اینکه ظرفیت‌های قانونی زیادی نیز وجود دارد که سازمان بهزیستی باید از آن‌ها استفاده کند، افزود: سازمان بهزیستی باید طبق اسناد و قوانین موجود در کشور، تمامی دستگاه‌ها را موظف به‌همکاری باخود کند و به‌نوعی نقش مطالبه‌گری در این راستا داشته باشد. سازمان بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند امور محوله را انجام دهد چرا که تکالیف این سازمان بسیار گسترده است.

وی تاکید کرد: از آنجا که مخاطبان سازمان بهزیستی، کودکان بی‌سرپرست و یا ایتام هستند، از رئیس سازمان بهزیستی می‌خواهم این ایه را در مجموعه تحت نظر خود تسری دهند. در قرآن کریم ۲ بار تاکید شده هیچ‌کدام از شما مگر به شیوه‌ای احسن، نزدیک مال افراد یتیم نشوید؛ این آیه بسیار هشدار دهنده است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه عنوان‌کرد: هرکسی در سازمان بهزیستی کار می‌کند، باید بینش او یک‌گام نیکوتر و جلوتر از دیگر افراد جامعه باشد. کسی که مددکار اجتماعی می‌شود نباید مهارت و دانشی معمولی داشته باشد و باید به امور محوله‌اش، ورودی احسن داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنیم، در تفاهمنامه‌ای که امروز انعقاد می‌شود، بخشی برای مطالعات علمی و پژوهشی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه هر نهاد و سازمانی که داده در اختیار داشته باشد باید مدیریت خود را دانش محور کند، افزود: سازمان بهزیستی از ارگان‌هایی است که داده‌های زیادی در دست دارد که اگر این داده‌ها را تبدیل به اطلاعات کند، قادر است اطلاعات مفیدی برای تصمیم گیری در اختیار دیگر سازمان‌ها قرار دهد.

/مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا