فرهنگی

همکاری قوه قضاییه با سازمان اسناد مسیر پژوهش را هموار کرده است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از همکاری قوه قضاییه در ارائه پرونده‌ها به این سازمان تقدیر کرد.

به گزارش پیشران؛ علیرضا مختارپور قهرودی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان در مورد همکاری دستگاه‌ها با این سازمان گفت: قوه قضاییه یکی از همراه‌ترین دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی است که پرونده‌ها را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارائه می‌کند. پرونده‌ها و اطلاعاتی که زمان انتشار آنان فرار رسیده، برای ما ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از پرونده‌ها به دلیل احکامی که در آن قرار دارد، امکان انتشار نداشته و این معیار توسط قوه قضاییه مشخص و بعد از پشت سر گذاشتن پروسه و در زمان لازم در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

مختارپور قهرودی افزود: هر پژوهشگری که برای دسترسی به پرونده‌های ارائه شده از طرف قوه قضاییه به سازمان اسناد مراجعه کند، امکانات دسترسی برای او در نظرگرفته شده و پرونده‌ها و اسناد مربوطه برای این پژوهشگر ارائه می‌شود. طی سال‌های گذشته همکاری خوب سازمان اسناد با قوه قضاییه، بیشترین ارتباط و تبادل پرونده و اطلاعات را رقم‌زده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به تاریخ شفاهی موجود در این سازمان اشاره و اظهار کرد: عمده پروند‌های فرقه جنایت‌کار منافقین در اختیار وزارت اطلاعات است. از سوی دیگر وزارت اطلاعات، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اسناد و اطلاعاتی وسیعی از این گروهک دارند و به دلیل مسائل امنیتی بخش‌هایی از آنرا در اختیار نویسندگان و پژوهشگران قرار می‌دهند و به همین دلیل کتاب‌های بسیاری در این زمینه نوشته شده است.

مختارپور تاکید کرد: فرقه جنایت‌کار منافقین فعالیت‌هایی را علیه مردم و نظام انجام داده‌اند که هرگز بخشودنی نیست. آن‌ها در طول سال‌های جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق همکاری داشته و رزمندگان بسیاری را به شهادت رساندند. پرونده این فرقه خیلی جنایتکارنه‌تر از آن است که تاکنون به اطلاع مردم عزیز ایران رشیده است.

وی افزود: البته سازمان اسناد، کتابخانه ملی تاکنون کتاب مستقل در مورد جنایات این گروهک که چیزی جز ظلم و خیانت در قبال مردم ایران نداشته، منتشر نکرده است و همه پرونده‌های مربوط به جریان نفاق در اختیار سازمان اسناد قرار نگرفته است.

مختارپور به همکاری‌های سازمان اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با سازمان تبلیغات و ارتباطات اسلامی اشاره و تصریح کرد: انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری به منظور انتقال اسناد در سطح بین‌المللی با همکاری رایزنان فرهنگی انجام شده استو در این راه فعالیت‌های اخیر سازمان تبلیغات و ارتباطات اسلامی بسیار ارزشمند بوده است. از این رو امکان جمع‌آوری اسناد راحت‌تر و مناسب‌تر از گذشته انجام شده و ارتباطات گسترده‌تری با کشور‌های همسایه شکل‌گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دوره جدید همکاری بسیار خوبی انجام شده است. حتی در نشستی که اخیرا در سازمان اسناد ملی برگزار شد ۲۰ نفر از رایزنانی که به تازگی در این پست‌ها منصوب‌شده‌اند حضور داشتند و در این زمینه به تبادل‌نظر پرداختیم و اتفاقات خوبی شکل‌گرفته است.

مختارپور در پایان به رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: در هفته کتاب از اثری رونمایی شد که به جنایت رژیم صهیونیستی اشاره دارد و این کتاب بدون هیچ‌گونه سوگیری به نقد و بررسی رویکرد رژیم صهیونیستی پرداخته است. جامعه‌شناسان و اساتید دانشگاه برای رونمایی این کتاب حضور داشته‌اند و کتاب «Textbooks on Israel-Palestine: The Politics of Education and Knowledge in the West» که توسط انتشارات معتبر بین‌المللی I. B. Tauris منتشر شده موردبررسی قرار داده‌اند.
/میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا