اجتماعی

هیأت منصفه رسیدگی به جرایم مطبوعاتی نماینده افکار عمومی است

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: هیأت منصفه در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی، نماینده افکار عمومی هستند و دستگاه قضا با کسانی که امنیت روانی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند برخورد میکند.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران، روز سه‌شنبه در آئین تحلیف اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان تهران با اشاره به الزامات قانونی برای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی در نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران گفت: مطابق با اصل ۱۶۸ قانون اساسی رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی در محاکم کیفری به‌صورت علنی و الزاماً با حضور هیأت منصفه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در جرایم مطبوعاتی ارتکاب جرم، غالباً با انگیزه‌ای شرافتمندانه صورت می‌گیرد؛ بنابراین از همان ابتدا قانون‌گذار، رسیدگی به این نوع از جرایم را در سیاق و فرایندی جداگانه و تخصصی قرار داده است که وجه ممیزه این جرایم از حیث رسیدگی، حضور مؤثر هیأت منصفه مطبوعات است.

القاصی با اشاره به اینکه اعضای هیأت منصفه متشکل از اقشار و گروه‌های مختلف جامعه هستند، افزود: با توجه به اینکه اعضای هیأت منصفه، نماینده جامعه و افکار عمومی هستند؛ بنابراین در دادگاه به‌عنوان شاهدان عینی و کارشناسان متخصص حضور پیدا می‌کنند و بر روند رسیدگی نظارت دارند.

رییس کل دادگستری استان تهران حضور هیأت منصفه در فرایند رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی را جلوه و نمود دیگری از رجوع به متخصصان و کارشناسان در نظام قضائی جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه هیأت منصفه متشکل از اقشار و گروه‌های مختلف جامعه است، اعلام نظر این هیأت به‌صورت شورایی است و این هیأت با رأی‌گیری در فرایند رسیدگی حضور و مشارکت مؤثر دارند و نظر خود را به دادگاه اعلام و به دادگاه برای تصمیم‌گیری همکاری می‌کنند.

اعضای هیأت منصفه رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی نماینده افکار عمومی هستند

وی، حضور هیأت منصفه در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی را جلوه‌ای از دادرسی مردمی و اجتماعی در نظام قضائی دانست و افزود: توجه به حضور هیأت منصفه در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی از جمله امتیازات نظام قضائی جمهوری اسلامی است که نمودی از توجه به افکار عمومی جامعه در فرایند رسیدگی‌های قضائی محسوب و سبب می‌شود تا از استبداد قضائی با شراکت جامعه در امر دادرسی جلوگیری شود و در عین حال احکام صادره از انعطاف لازم برخوردار باشد.

القاصی مهر با اشاره به سیاست دستگاه قضا در دوره «تحول و تعالی» در دادرسی به شیوه «رجوع به افکار عمومی»، «احترام به مردم» و «اثرگذاری مطالبات و دیدگاه‌های مردم» افزود: ریاست قوه قضائیه برای افکار عمومی و آنچه مبتنی بر ایده‌های مردم است، احترام ویژه قائل است و همین گفتمان فکری و عملی وی در بخش‌های مختلف دستگاه قضا جاری و ساری شده است.

رییس کل دادگستری استان تهران، حضور پررنگ ریاست قوه قضائیه در متن مردم را جلوه‌ای مهم از توجه دستگاه قضا به افکار عمومی و جامعه عنوان کرد و گفت: امروز و در دوره «تحول و تعالی» در اغلب بخش‌های دستگاه قضا، برگزاری ملاقات‌های مردمی و پیگیری مطالبات حقوقی و قضائی مراجعان به نحو چشم‌گیری توسعه داشته و همه تلاش عدلیه معطوف به کسب رضایت مردم نسبت به عملکرد عدلیه است.

وی یادآور شد: مجموعه قضائی استان تهران به تاسی از منویات و گفتمان ریاست قوه قضائیه، «عقلانیت»، «حق‌مداری»، «اعتدال» و «حرکت بر مدار قانون و شرع» و «یاری رساندن به مظلومان» را در دستور کار خود قرار داده است و حضور هیأت منصفه در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی و مشارکت فعال و مؤثر آن در امر دادرسی جلوه‌ای از این گفتمان است.

رویکرد دستگاه قضا در مواجهه با رسانه‌ها و مطبوعات در دوره «تحول و تعالی»

رییس کل دادگستری استان تهران به رویکرد دستگاه قضا در مواجهه با رسانه‌ها و مطبوعات در دوره «تحول و تعالی» اشاره کرد و گفت: تاکنون سعی بر آن بوده که در مواجهه با رسانه‌ها و مطبوعات در دستگاه قضا ملاک، عمل به قانون باشد و بر همین اساس از برخوردهای افراطی دوری جسته و حامی مطبوعات و رسانه‌ها در «نشر حقایق»، «نقد منصفانه» و «تبیین واقعیات» هستیم؛ اما میان نقد منصفانه و تبیین واقعیات با «تخریب دستاوردها»، «اقدامات سو»، «سیاه‌نمایی» و «پیگیری خط سیر رسانه‌های معاند و تروریستی» تفاوت فاحش و معناداری وجود دارد.

هشدار رئیس کل دادگستری استان تهران به مخلان امنیت روانی جامعه

القاصی تاکید کرد: دستگاه قضا در فرایند رسیدگی‌های قضائی به پرونده‌های جرایم مطبوعاتی و سیاسی چه در مرحله دادسرا و چه در مرحله دادگاه تحت تأثیر صاحبان قدرت، نفوذ و ثروت قرار نخواهد گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به مطالبه رهبر معظم انقلاب از دستگاه قضا مبنی بر «صیانت از امنیت روانی جامعه» و دستورها و تأکیدهای ریاست قوه قضائیه در این حوزه، اجازه نخواهیم داد هیچ فردی با سواستفاده از رسانه و یا تریبونی که در اختیار دارد، امنیت روانی جامعه را مخدوش کند؛ بنابراین به اشخاصی که قصد دارند خط سیر گفتمان دشمنان قسم خورده ملت شریف ایران اسلامی را در داخل کشور دنبال کنند و امنیت روانی جامعه را تحت تأثیر قرار دهند، هشدار می‌دهیم دستگاه قضا با اقتدار و در چارچوب قوانین و مقررات به سراغ آن‌ها خواهد آمد.

رسیدگی به ۱۶۰ پرونده جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیأت منصفه در ۲ سال گذشته

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اختصاص شعب ویژه در دادسرا و محاکم بدوی و تجدیدنظر به‌منظور رسیدگی به پرونده‌های مخل امنیت روانی جامعه گفت: در دوره ۲ ساله گذشته از ۱۰ آبان ۱۴۰۰ تا ۲۴ مهر ۱۴۰۲، در مجموع ۱۶۰ فقره پرونده با موضوع جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیأت منصفه در سه شعبه تعیین شده برای این امر در محاکم کیفری یک استان تهران رسیدگی شده است.

وی ادامه داد: از مجموع پرونده‌های با موضوع جرایم مطبوعاتی و سیاسی، ۵۴ فقره منجر به برائت، ۵۴ فقره منجر به محکومیت جزای نقدی، ۶ فقره محکوم به حبس، ۱۱ فقره قرار موقوفی تعقیب، ۶ فقره قرار محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و ۴۸ فقره تقاضای استمهال طرفین بوده است.

القاصی با قدردانی از اعضای سابق هیأت منصفه مطبوعات استان تهران اظهار داشت: در دوره اخیر، بیشتر اعضای هیأت منصفه مطبوعات با حضور فعال و مؤثر خود در جلسات دادگاه موجب رسیدگی مطلوب به این نوع پرونده‌ها، اتقان احکام صادره، اجرای عدالت و کمک به صدور احکام شایسته شده‌اند و در همین راستا برای اعضای جدید هیأت منصفه مطبوعات استان تهران از درگاه خداوند متعال توفیق روزافزون و نقش‌آفرینی مؤثر در اجرای عدالت را مسالت دارم.

سکوت معنادار مدعیان غربی حقوق بشر در قبال جنایات رژیم منحوص صهیونیستی در نوار غزه

رییس کل دادگستری استان تهران در بخشی از اظهارات خود با اشاره به جنایات ددمنشانه رژیم منحوس صهیونیستی در نوار غزه اظهار داشت: نسل‌کشی و قتل عام مردم مستضعف و مظلوم غزه توسط رژیم غاصب صهیونیستی در روزهای اخیر دل هر انسان باوجدان و آزاده‌ای را به درد می‌آورد و این جنایات در حالی انجام می‌شود که شاهد سکوت معنادار مدعیان غربی حقوق بشر و در رأس آنها آمریکا هستیم.

وی با اشاره به حمایت همه‌جانبه آمریکا در پشتیبانی از رژیم صهیونیستی به‌منظور قتل عام مردم مظلوم در نوار غزه، افزود: عمق جنایات رژیم موقت و منحوص صهیونیستی به‌گونه‌ای بوده است که حتی مردم کشورهای غیرمسلمان نیز در برابر قتل عام زنان و کودکان مظلوم فلسطینی در اقصی نقاط جهان به پاخاسته‌اند که همین امر، دلالت بر نزدیکی پایان حیات رژیم منحوص صهیونیستی در عالم هستی دارد.

القاصی به دستاوردهای حاصل از عملیات موفق «طوفان الاقصی» در اراضی اشغالی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین دستاورد عملیات «طوفان الاقصی» این بود که هیمنه پوشالی دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی فروپاشید و در عین حال قدرت مجاهدان حماس را برای جهانیان آشکار کرد که از این جهت این پیروزی بزرگ، امری مبارک است و پیام‌آور پیروزی‌های بیشتر برای ملت مظلوم فلسطین علیه رژیم صهیونیستی خواهد بود.

آیین تحلیف اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان تهران با حضور علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران، ناصر سراج معاون سیاسی رییس قوه قضاییه، محمدمهدی اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی صالحی دادستان تهران، معاونان قضایی رئیس کل و اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان تهران در سالن اجتماعات مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار شد.

در بخش پایانی این آیین، اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان تهران ضمن دریافت احکام انتصاب خود از ناصر سراج، نماینده رییس قوه قضاییه کار خود را آغاز کردند.

به گزارش مهر، ۱۸ مهر اعضای هیأت منصفه در تهران از صنوف مختلف انتخاب شدند و محمدحسن رحیمیان، علی‌اکبر کسائیان، علی اکبر اشعری، علیرضا سربخش، یوسف غروی، حمید مومنی‌راد، محمود خسروی‌وفا، حسن حمیدزاده، پروین سلیحی، حسن خجسته باقرزاده، رمضان موسوی مقدم، اکبر نصرالهی، محمدعلی امانی، علیرضا محجوب، امیر خوراکیان، حبیب احمدزاده، محمد خدادی، الهام امین زاده، عبدالحسین روح الامینی، محمدرضا خردمند و مرتضی آخوندی از اعضای این هیأت منصفه هستند./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا