اقتصادی

واردات خودرو با قطعیت انجام می‌شود/ مشکلی در تامین ارز نداریم

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: واردات خودرو با قطعیت امسال و سال بعد انجام می‌شود و خللی در برنامه‌های دولت پیش نخواهد آمد.

به گزارش خبرنگار پیشران؛ مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه واردات خودرو را به صلاح کشور ندانسته است، آیا رویه دولت تغییر کرده است؟ گفت: نظر دولت انجام واردات خودرو هم امسال و سال آینده است و رویه دولت تغییر نکرده است.

وی افزود: بحث آقای منظور این بود که با توجه به برنامه‌ای که برای واردات در بودجه در نظر گرفته شده وقتی نتوان طبق پیش بینی‌ها واردات را انجام داد دچار ناترازی می‌شویم. تاکید آقای منظور بر این موضوع بود.

ضیغمی اضافه کرد: واردات خودرو با قطعیت امسال و سال بعد انجام می‌شود و خللی در برنامه‌های دولت پیش نخواهد آمد.

معاون وزیر صمت در پاسخ به سوال دیگر مهر در مورد اینکه آیا برای واردات خودرو مشکل ارزی داریم، گفت: مشکل ارزی به معنای عام نداریم. با بانک مرکزی در مورد تخصیص ارز جلسات نزدیکی را برگزار کردیم تا روند تخصیص ارز را تسریع کنیم.

وی افزود: طی ۲ هفته گذشته ۱۱۰ میلیون دلار برای واردات خودرو به کشورها ارز تخصیص دادیم ولی اعلام کردیم که یک فرصت طلایی برای واردات خودرو داریم که در ماه آتی است که بتوانیم عدد قابل توجهی ارز تخصیص دهیم که با بانک مرکزی به جمع بندی رسیدیم.

ضیغمی در پاسخ به سوال دیگر مهر در مورد اینکه قرار بود تحویل خودرو به ۳۰ هزار متقاضی که اسفند پارسال ثبت نام کرده بودند تا آخر آذر تعیین تکلیف شود، گفت: تأخیر دو تا سه هفته‌ای خواهیم داشت ولی تعیین تکلیف را انجام خواهیم داد.

معاون وزیر صمت درباره اینکه تا پایان سال چه تعداد خودرو وارد خواهد شد، تصریح کرد: این مساله بستگی به این دارد که بانک مرکزی در این دو الی سه هفته ارز تخصیص دهد. به لحاظ پتانسیلی که داریم حداقل امکان واردات ۴۰ هزار خودروی دیگر را داریم. اما به این شرط که بانک مرکزی در این مدت زمان به سرعت ارز مورد نیاز را تخصیص داد.

ضیغمی درباره آزادسازی واردات لوازم خانگی نیز گفت: درباره عبارات لوازم خانگی معاون مربوطه در وزارت صمت باید توضیح دهد و جزئیات واردات لوازم خانگی بسته به اینکه چه نوع لوازم خانگی باشد و برای اصلاح روند انرژی باشد متفاوت است. اگر الآن بگویم واردات آزاد شده، ممکن است درباره تمام گروه‌های کالایی درست نباشد.

معاون وزیر صمت در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد رئیس اتاق تعاون به عنوان بهره بردار نمایشگاه بین المللی گفت: ۱۰۰ درصد با این موضوع مخالف هستیم و مانع این قضیه در حد توان خواهیم شد. لذا از طریق وزارت صمت مواضع خود را اعلام می‌کنیم، چنین موضوعی قطعاً تعارض منافع بسیاری جدی ایجاد می‌کند. نمی دانم این موضوع چرا مطرح شده است و ما این موضوع را خیلی جدی نمی‌گیریم./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا