اخبارسیاسی

وحیدی: تمهیدات لازم برای تردد زائران اربعین اندیشیده شده‌ است

وزیر کشور با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با مسئولان عراقی برای رفع مشکلات زائران اربعین در مرزها گفت: تمهیدات لازم برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران و همچنین تسهیل تردد و حمل و نقل آن‌ها در خاک عراق اندیشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ احمد وحیدی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه سومین کنگره سلامت در اربعین، از این آیین به عنوان بنیادی مستحکم با ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سلامت و سیاسی یاد کرد که ذخیره‌های انبوه معنوی به دنبال دارد.

وزیر کشور با بیان اینکه عراق در ایام اربعین میزبان میلیون‌ها زائر حسینی از سراسر دنیاست که بزرگترین تجمع معنوی و مذهبی را شکل می دهند، افزود: دشمنان معنویت، انسانیت و حقوق بشر همواره در تلاش هستند تا اخبار اربعین را سانسور کنند اما نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این حرکت عظیم مردمی شرکت می کنند.

وی افزود: وقتی اربعین یک حرکت بزرگ‌ معنوی است، ما حق داریم کسانی که سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند را ضد معنویت و فرهنگ بدانیم.

وحیدی با بیان اینکه «آنچه که ما در سوئد در مورد اهانت به قرآن کریم دیدیم، عین آن را در بی توحهی به مراسم اربعین می‌بینیم»، تصریح کرد: این رفتارها کوچک ترین تردیدی در عزم ملت‌های اسلامی و حتی غیر اسلامی ایجاد نمی‌کند زیرا در آیین اربعین نه تنها شیعیان و اهل سنت که حتی افرادی از سایر مذاهب هم شرکت می‌کنند که این از عظمت نگاه امام حسین (ع) است.

وزیر کشور با یادآوری اینکه افرادی که در جریان بزرگ اربعین همراه می‌شوند، از سلامت روح برخوردار می‌شوند، تامین سلامت جسم و جان زائران را مهم دانست.

وی افزود: رسوخ دین باوری و اسلام باوری در کادر درمان منحصر به اربعین نیست و در قضیه کرونا هم دیدیم که این قشر چقدر شجاعانه عمل کردند و شهدای مدافع سلامت را تقدیم کشور کردند.

وحیدی در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران با اعلام آمادگی دستگاههای مختلف برای برگزاری هرچه بهتر آیین پیاده روی اربعین گفت: به تازگی به همراه وزیر کشور عراق از مرزهای خسروی، مهران چذابه و شلمچه بازدید کردیم و در هر یک از این نقاط مرزی طی جلساتی تصمیم‌های لازم با هدف تسهیل رفت و آمد زائران اتخاذ شد.

وزیر کشور تاکید کرد: در تلاش هستیم تمام مشکلات موجود در مرزها را برای عبور و مرور زائران برطرف کنیم اما جمعیت زیاد و گرمای هوا دو مشکل طبیعی هستند که محدودیت‌های خاص خود را برای خدمت رسانی ایجاد می کند.

وی یکی از راهکارهای پیش بینی شده برای رفع مشکل تجمع زائران در مرزها را توسعه دروازه های ورودی دانست و گفت:‌ برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مرزها توافقاتی با هلال احمر و سازمان اورژانس کشور انجام شده تا زائران کمترین مشکل را در رفت و آمد داشته باشند.

وحیدی خاطر نشان کرد: برای توسعه حمل و نقل در داخل عراق نیز توافق هایی با مقامات این کشور به دست آمده است.

وزیر کشور با بیان اینکه ایران و عراق در زمینه بهداشت و درمان زائران نیز همکاری های خوبی دارند، افزود: هرچند در ایام اربعین ما در عراق مهمان هستیم اما در هماهنگی با میزبان خود اعلام کردیم که می‌توانیم کمک کننده باشیم و از این رو وزارت بهداشت و هلال احمر به عنوان دو بال کمکی در اجرای مراسم بزرگ اربعین حضور خواهند داشت.

وحیدی افزود: نیروهای حوزه بهداشت و درمان ایران می‌توانند هرگاه لازم بود، به زائران در خاک عراق خدمت رسانی کنند و حتی بالگردهای ما هم می‌توانند ارائه خدمت داشته باشند.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوالی درباره تداوم گرمای بی سابقه هوا و احتمال تعطیلی ادارات، گفت: در صورتی که وزارت بهداشت تشخیص بدهد که گرمای هوا سلامت مردم را به خطر می‌اندازد ممکن است باز هم تعطیلی رخ بدهد اما امیدواریم نیازی به تعطیلی کشور وجود نداشته باشد.

وحیدی در پایان با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با مسئولان عراقی برای رفع مشکلات زائران اربعین در مرزها، گفت: تمهیدات لازم برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران و همچنین تسهیل تردد و حمل و نقل آن‌ها در خاک عراق اندیشیده شده است./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا