فرهنگی

وزیر ارشاد: در حوزه «سینما» تنظیم گری می‌کنیم/ریل‌گذاری دو سال گذشته را در «جشنواره فیلم فجر» پیش رو همه خواهند دید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشن خودکفایی تولید کاغذ در کشور خبر داد و گفت: امسال تولیدات خوبی برای جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود.

به گزارش پیشران؛ محمدمهدی اسماعیلی ‌در نشست پاسخگویی بر خط مرکز ارتباطات مردمی امروز یکشنبه -۱۴ آبان ماه- حاضر شد و پاسخگوی سؤالات و مطالبات مردم بود.

اسماعیلی گفت: جریان تولید فیلم در زمان حاضر دوره بسیار خوبی را طی می‌کند. اعداد فروش قابل پیش بینی برای ما و برای عوامل سینما نبود و فیلم اول ما به نزدیک ۲۸۰ میلیارد تومان رسیده است. این فیلم ها باید فروش برود تا سینماها ساخته شود و سینماها کار کنند و فیلم خوب از اولویت اول برای ما برخوردار است.

وی افزود: در حوزه سینما تنظیم گری می‌کنیم و بخشی از تولیدات آن هم بر عهده ماست که از طریق بنیاد فارابی انجام می دهیم. بخش های دولتی دیگر هم مشارکت می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وقتی کار را شروع کردیم پیش بینی ما این نبود که بخش دولتی بتواند کمک جدی در این حوزه بکند. امسال برای جشنواره هم فارابی و هم دیگر مجموعه‌ها تولیدات بسیار خوبی داردند آماده می‌کنند. ریل‌گذاری دو سال گذشته را در فیلم فجر پیش رو همه خواهند دید.

اسماعیلی در پاسخ به دغدغه‌های یکی از فعالان فرهنگی جبهه انقلاب از شیراز گفت: شورای فرهنگ عمومی استان فارس اولین شورایی بود که دو سال قبل در آن سند فرهنگ عمومی را رونمایی کردیم. امروز هم روز شورای فرهنگ عمومی است که ۳۶ سال است از عمر آن می گذرد اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی هم صبح امروز به ریاست ریس جمهور برگزار شد.

وی درباره احداث سینماها ادامه داد: در سفر اخیر دولت به فارس ۴ سالن سینما در شهر شیراز افتتاح شد. تا پایان امسال هم ۱۷ سالن سینمای دیگر در استان فارس افتتاح می شود. شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر فاقد سالن سینما در دور دوم سفرهای استانی دارای سالن سینما می شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: چند سالن سینما در اختیار حوزه هنری است که از سال های قبل ساخته شده بود، این سالن ها مشکلاتی با شهرداری دارند که باید برطرف شوند.

وزیر فرهنگ در ادامه پاسخگوی یکی دیگر از فعالان فرهنگی شهرستان فسا در استان فارس بود. این تماس گیرنده با بیان اینکه چند ماه است که هنوز رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان منصوب نشده خواستار تعیین وضعیت مذکور شد که وزیر فرهنگ هم دستور اقدام فوری داد و هم از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان پیگیر شد.

تماس گیرنده بعدی یکی از نویسندگان بانوی مطرح کشور از استان کردستان بود که قطع نخاعی است و ۱۶ کتاب چاپ شده و ۳۶ کتاب آماده چاپ دارد.

اسماعیلی دستور رسیدگی فوری به درخواست این بانوی نویسنده داشت و قرار شد کتاب های چاپ نشده اش در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد کردستان برای چاپ قرار گیرد.

به گفته وزیر فرهنگ این بانوی کردستانی شاعر هم هست و رئیس جمهور در سفر اخیر به کردستان با فرهیختگان استان دیدار داشت.

این بانوی فرهیخته درخواست خرید کتاب هایش را داشت که وزیر فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی اعلام کرد به نهاد کتابخانه های عمومی کشور دستور خرید تعدادی از آنها و توزیع در کشور را داد.

همچنین اسماعیلی دستور داد تا مشکل بیمه این بانوی فرهیخته کردستانی از طریق صندوق اعتباری هنر برطرف شود.

نفر بعدی که تماس تلفنی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار کرد، نوه شهید بروجردی بود که در فیلم قریب با موضوع شهید بروجردی بازی کرده است.

وی با اشاره به علاقه خود به سینما و بازیگری خواستار همکاری وزارت ارشاد با وی برای حضور در فیلم های سینمایی بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به رییس سازمان سینمایی دستور داد تا با این جوان هنرمند تماس بگیرند و مقدمات فعالیت‌های سینمایی وی را فراهم کنند.

تماس گیرنده بعدی یک طلبه جوان ۲۳ ساله بود که درخواست ایجاد خانه عالم در روستای زیارت بچه در استان کرمان را داشت.

وزیر فرهنگ در این باره تصریح کرد: ساخت خانه عالم در اختیار سازمان تبلیغات است اما بنده به حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف نامه نوشتم تا به فوریت این سازمان برای ساخت این ساختمان همکاری کند.

وی ادامه داد: احداث خانه های عالم از زمان دولت نهم کلید خورد که بیش از هزار خانه عالم در روستاهای کشور تا کنون ساخته شده است.

تماس گیرنده بعدی بانوی کتابدار قرارداد ساعتی نهاد کنابخانه های عمومی بود که مشکلات نیروهای شرکتی و ساعتی را به اطلاع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رساند؛ این بانوی کتابدار درباره مشکلات حقوق و مزایای کارکنان شرکتی و ساعتی این نهاد نیز مسائلی مطرح کرد.

اسماعیلی پاسخ داد: به ریس نهاد کتابخانه های عمومی موضوع را اطلاع می دهم همچنین با توجه به اینکه نهاد کنابخانه های عمومی کشور، یک نهاد عمومی غیر دولتی است، تابع حقوق و مزایای کارکنان دولت نمی شود و با این حال امسال ما دو بار افزایش حقوق را در این نهاد اعمال کرده ایم.

وزیر فرهنگ درباره درخواست مرخصی زایمان هم دستور داد تا مقررات ذیل قانون جوانی جمعیت در راستای افزایش فرزندآوری اجرایی شود.

تماس گیرنده بعدی آقایی بازنشسته نیروهای مسلح از نوشهر بود که گفت: تعطیلات نوروز امسال سفر عتبات عالیات با شرکت های زیارتی مصوب سازمان حج و زیارت داشتیم ولی شرکت مذکور پول مضاعف به عنوان تورهای پیمانکاری طرف قرارداد سازمان حج و زیارت از زائران دریافت کرد اما خدمات آنها بسیار موهن به زائران بود.

اسماعیلی با ابراز ناراحتی از اظهارات این زائر عتبات عالیات که مشکلات و سختی های زیادی برایش در طول مسیر ایجاد شده بود به مدیرکل بازرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور رسیدگی فوری داد.

آخرین تماس گیرنده با وزیر فرهنگ یک فعال مطبوعاتی از خراسان رضوی بود که مشکلات چاپ نشریه داشت و هزینه های زیادی برای فعالان این صنف تحمیل شده است و خواستار حمایت از هزینه های خرید کاغذ نشریات شد.

اسماعیلی نیز به فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی دستور حمایت از این فعال مطبوعاتی خراسان رضوی را صادر کرد.

وی درباره موضوع کاغذ نیز گفت: به زودی جشن خودکفایی تولید کاغذ را در مازندران برگزار می‌کنیم و کاغذ ایرانی برای حمایت از حوزه نشر و مطبوعات عرضه می شود.

وزیر فرهنگ در پایان با تشکر از حجت الاسلام احمد صالحی رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری تاکید کرد: دولت انقلابی عنوان دولت مردمی را دارد و این ارتباطات با مردم ادامه خواهد یافت./سینما پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا