علمیفرهنگی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: افتتاح هنرستان‌های دخترانه و پسرانه در همه استان‌ها تا پایان دولت سیزدهم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با آغاز سال تحصیلی از افتتاح هنرستان‌های دخترانه و پسرانه در همه استان‌ها تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ محمدمهدی اسماعیلی ­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در جمع دانش‌آموزان و هنرجویان نوجوان در هنرستان کمال‌الملک گفت: وزارت فرهنگ به واسطه هنرستان‌های هنرهای زیبا به نوعی در جشن آغاز سال تحصیلی سهیم است.

اسماعیلی افزود: در دو سال اخیر شروع دولت مردمی ۱۵ هنرستان جدید به مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا در سراسر کشور افزوده شده است.

وی تصریح کرد: تلاش دولت و وزارت فرهنگ در دو سال بعدی این است که به وعده‌ای که داده جامه عمل بپوشاند و حداقل در هر یک از استان‌های کشور یک هنرستان پسرانه و دخترانه داشته باشیم.

­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هنرستان‌ها در کشور قدمت بسیار بالایی دارد و هنرستان کمال الملک هم هفتادمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد و امکان جذب هنرآموزان جدید را فراهم کرده است.

وی افزود: در مجموعه هنرستان‌های هنرهای زیبا تا امروز شخصیت‌های بزرگی را تحویل جامعه فرهنگی هنری کشور داده‌ایم که آثار فرهنگی هنری بی‌نظیری را خلق کرده‌اند. از نمونه‌های شاخص این آثار می‌توان به آثار حبیب صادقی اشاره کرد که هنرآموز همین هنرستان‌های زیبا بود. قرار است به زودی یک نقاشی ۱۱۰ متری از ایشان رونمایی شود. در این مجموعه شخصیت‌های بزرگ مثل استاد فرشچیان به دنیای هنر معرفی شد که امروز مایه مباهات کشور است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به هدف متعالی آموزش هنر در کشور اشاره کرد و گفت: در هنرستان‌های هنرهای زیبا در واقع یک جریان هنر ملی را می‌بینیم که تلفیقی هنرمندانه از هنر ایرانی اسلامی است که این هنر ملی باید مبتنی بر یک نظریه زیبایی‌شناسی و سنت و حکمت و دیانت این سرزمین باشد. اگر در این مسیر حرکت نکند، در حوزه هنر آن کجی‌هایی که همه درباره آن نگران هستیم، اتفاق می‌افتد.

وی تاکید کرد: حوزه آموزش و پرورش هنرمندان ما باید مبتنی بر دیانت و سنت ایرانی باشد که در آن نظریه زیبایی شناسی خودش را نشان می‌دهد. در این زمینه آثاز خوبی هم داریم که نمونه آن کارهای استاد محمدمهدی فولادوند است که از مفاخر بزرگ ایران ماست.

اسماعیلی در ادامه گفت: در هنرستان‌های هنرهای زیبا باید تلاش کنیم جریان آموزش هنر را به حوزه تربیت و آموزش پیوند بدهیم. آیات سوره مبارکه جمعه نیز به همین مسئله اشاره دارد که به همراهی تزکیه و تعلیم تاکید دارد. تفاوت ما با مجموعه‌های دیگر نیز در همین مسئله است. اینجا حوزه تربیت همراه با آموزش است که تعلیم و تزکیه نیز باید با آن همراه باشد.

وی تاکید کرد: امسال در هنرستان‌های هنرهای زیبا به عدد ۸هزار هنرجو رسیدیم که مایه مسرت است. امیدواریم بتوانیم با همکاری آموزش و پرورش زمینه گسترش این هنرستان‌ها را فراهم کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امسال در حوزه آموزش‌های دانشگاهی کارهای خوبی انجام شده که نمونه آن موضوع استاد شاگردی است. معتقد هستیم موضوع هنر نباید به واسطه آموزش‌های رسمی دنبال شود. موضوع استاد شاگردی به عنوان یک نظام مختص حوزه هنر مصوب و ابلاغ شده است و به صورت آزمایشی از سال جاری در دفترچه‌های کنکور هم ثبت شده است. این موضوع هم اکنون در یکی از مراکز دانشگاهی آغاز شده است./صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا