اقتصادی

پیش‌بینی افزایش ۴۹.۸ درصدی درآمد مالیاتی در سال آینده

رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش 49.8 درصدی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه 1403 کشور نسبت به سال جاری خبرداد.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ لایحه بودجه کل کشور بر اساس قانون جدید از امسال به صورت دو مرحله‌ای ابتدا منابع درآمدی پایدار و سپس جدول مصارف به مجلس ارائه می‌شود.

بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ شامل مصارف و جداول پیوست بودجه روز گذشته از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد.

بر اساس اعلام اصول بودجه قرار نیست در لایحه بودجه که یک قانون یکساله و موقت است، تعرضی در قوانین دائمی صورت گیرد.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اعلام کرد که تغییری در قوانین اخذ مالیات اعم از ضرایب مالیاتی یا پایه مالیاتی ایجاد نشده است، بلکه رشد درآمد مالیاتی دولت معطوف به اجرای صحیح قوانین مالیاتی موجود، مقابله با فرارهای مالیاتی، شناسایی مؤدیان جدید، هوشمند سازی مالیاتی و اثرات ناشی از افزایش قیمت‌ها (در سال آینده) است.

به گفته وی که قبلا رئیس سازمان امور مالیاتی هم بود، در لایحه بودجه ۱۴۰۳، سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران به ۱۴۴ میلیون تومان در سال و سقف معافیت مالیاتی مشاغل با افزایش ۵۵ درصدی به ۷۵ میلیون تومان در سال رسید. این رقم در خصوص درآمد اجاره مستغلات ۵۷ میلیون تومان در سال می‌باشد.

منظور خاطرنشان کرد، در لایحه بودجه سال آینده، میزان درآمدهای مالیاتی ۴۹٫۸ درصد افزایش یافته است. در این لایحه، درآمد مالیاتی از اشخاص حقوقی و مالیات بر فروش کالا و خدمات هر یک ۵۳ درصد و مالیات بر ثروت و مالیات بر درآمد هر یک ۳۲ درصد رشد داشته‌اند.

یکی از سیاستهای کلی برنامه‌های توسعه، کاهش اتکای بودجه جاری دولت به نفت و تامین آن از طریق درآمد مالیات و عوارض است./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا