اقتصادی

کرملین: دلارزدایی از اقتصاد جهان در حال انجام است

سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه توسعه گروه بریکس به تقویت این سازمان کمک می‌کند، اما گفت که تعریف ارز واحد برای اعضای این گروه فعلا بعید است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه) گفت که روند دلارزدایی از اقتصاد جهان، به‌شکل غیرقابل اجتنابی در حال انجام شدن است.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین توضیح داد: «توسعه گروه بریکس به تقویت این سازمان کمک خواهد کرد و در اجلاس بعدی در ماه آگوست درباره اینکه این گسترش در چه قالب و اندازه‌ای باید انجام شود، بحث صورت می‌گیرد».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی درباره تلاش‌های اعضای گروه بریکس برای اجتناب از معاملات با واحد پول دلار اظهار داشت: «تعریف ارز واحد برای کشورهای بریکس در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد اما این بدان معنا نیست که نباید در مورد آن بحث کرد».

سخنگوی کرملین همچنین اضافه کرد که پیوستن کشورهای جدید به گروه بریکس از جمله آرژانتین، عربستان سعودی و امارات عربی متحده موضوع بحث سران این سازمان اقتصادی-امنیتی است اما نباید قضاوت زودهنگام داشت.

طبق این گزارش، پسکوف درباره توافق صادرات غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه نیز تصریح کرد: «روسیه به تمام تعهدات خود مربوط به تامین غلات عمل کرده و اگر تحریم‌ها نبود می‌توانست کارهای بیشتری انجام دهد».

وی درباره اظهارات «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه روسیه تلاش می‌کند کشورهای نیازمند را به غلات ارزان وابسته کند، تاکید کرد: «چنین چیزی اصلاً درست نیست. ما همچنان به‌عنوان یک تامین‌کننده قابل اعتماد خواهیم بود».

به نوشته اسپوتنیک، این مقام روس درباره اظهارات سرویس اطلاعات اوکراین مبنی بر دست داشتن در حملات به پل متصل‌کننده شبه‌جزیره کریمه به سرزمین اصلی فدراسیون روسیه گفت: «ما [از دست داشتن اوکراین] مطلع بودیم و این فقط تاییدی بر صحبت‌های ما است».

پسکوف همچنین توضیح داد که «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته برای دیدار دوجانبه در آینده نزدیک توافق کردند، اما زمان و مکان آن هنوز مشخص نیست و باید مورد توافق قرار بگیرد./فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا