اجتماعی

کمبود معلم ناشی از بی توجهی سال‌های قبل است

وزیر آموزش و پرورش گفت: تا سال ۱۴۰۰ همواره استخدام کمتر از بازنشستگی بوده است.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ رضا مراد صحرایی در گفت‌وگویی اعلام کرد: والدین می‌توانند اگر فرزندانشان در کلاس درس معلم ندارند، برای پیگیری سریع نام استان، شهر یا روستا و مدرسه، مقطع و کلاس فرزند را به آی دی @ravabetomomi۱۴۰۲ در پیام رسان شاد اطلاع رسانی کنند تا در اسرع وقت موضوع پیگیری و برطرف شود.

وی همچنین افزود: گزارشی از کلاس‌های درس خالی از معلم در کل کشور نداریم، توجه داشته باشید که دانشگاه فرهنگیان در سال اول فعالیت، ۲۲ هزار نفر دانشجو جذب کرد اما در سال‌های بعد این اتفاق نیفتاد و بعد از ۴ سال ورودی آن به سه هزار نفر کاهش یافت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال‌های گذشته بین دوگانه تأمین و تربیت معلم اختلاف نظر وجود داشت، ادامه داد: این وضعیت باعث کمبود ۷۹ هزار معلم شد همچنین تا سال ۱۴۰۰ همواره استخدام کمتر از بازنشستگی بود همچنین از سال ۹۴ تا ۱۴۰۲ جمعیت دانش‌آموزان، سه میلیون نفر افزایش یافت همچنین از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ رتبه بندی معلمان آغاز و بسیاری از معلمان بازنشستگی خود را به مدت ۲ سال به تأخیر انداختند و این موارد باعث شد که اول مهر کلاس‌های درس بدون معلم داشته باشیم.

فاز جدید رتبه‌بندی از پایان آبان

صحرایی با بیان اینکه فاز جدید رتبه‌بندی یعنی مرحله ارتقا از پایان آبان آغاز می‌شود، عنوان کرد: مهر امسال ۲۰۲ هزار معلم نیاز داشتیم که ۷۵ هزار نفر از طریق استخدام و دانشگاه فرهنگیان جذب شدند و بقیه با دعوت به کار معلمان بازنشسته و اضافه کار معلمان شاغل تکمیل شد، با وجود این مسئله امسال میزان بازنشستگی معلمان از میزان پیش‌بینی هم بیشتر شد. اگر دانشگاه فرهنگیان در سال‌های گذشته توسعه می‌یافت، سالانه ۴۰ هزار دانشجو معلم جذب می‌کرد.

به گفته وی، آئین‌نامه جدید رتبه بندی معلم با همراهی معلمان تدوین شده و متناسب با ویژگی‌های شغل معلمی است. با این وجود باید اعتراضات را متناسب با آئین‌نامه پیشین بررسی کنیم براین اساس اعتراضات بررسی و برای آنهایی که اعتراض وارد بود، اصلاح احکام هم انجام شد./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا