اقتصادی

۲۵ درصد صادرات غیرنفتی کشور صنعتی و کشاورزی است

در حال حاضر ۵۰ درصد محصولات صادراتی ما در حوزه پتروشیمی و خام فروشی است، ۲۵ درصد صادرات در حوزه معدنی، ۱۰ درصد در حوزه کشاورزی است و عملاً ۱۵ درصد صادرات ما به حوزه صنعت مرتبط می‌شود.

به گزارش خبرگزاری پیشران؛ علی امامی مدیرکل دفتر پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت در مصاحبه رادیویی تقویت ارتباطات بین‌المللی را در افزایش کیفیت تولید ملی مؤثر دانست و گفت: اگر ارتباطات بین‌المللی ما بهتر و مؤثرتر شود میزان کیفیت و قیمت و رضایت از خدمات پس از فروش را افزایش می‌دهد.

وی افزود: افزایش حجم تجارت اعم از واردات و صادرات می‌تواند از مهم‌ترین راهکارهای افزایش کیفیت تولید ملی باشد و به تحقق اقتصاد مقاومتی نیز کمک کند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: وظیفه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این است که با استفاده از ابزارهای مختلف، عملکرد بازار را رصد و مدیریت کند اما شرایط فنی تولید کالا به چهار سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی، سازمان حفظ نباتات و سازمان استاندارد ارتباط پیدا می‌کند.

امامی ادامه داد: این چهار سازمان یک سری استانداردهای اجباری را برای تولید لحاظ کردند به طوری که بدون رعایت این استانداردها امکان تولید وجود ندارد اما الان مسئله جدی برای تجارت با دنیا فقط بحث کیفیت نیست بلکه از ابتدا تا انتهای فرآیند تولید کالا بررسی می‌شود.

این مقام مسئول متذکر شد: در حال حاضر خیلی از شرکت‌های ما به ویژه در بخش آبزیان، استانداردهای اروپا را پاس کردند و به راحتی می‌توانند محصولات را به اروپا صادر کنند اما همین شرکت‌ها نمی‌توانند به کشور روسیه صادرات داشته باشند چون استانداردهای روسیه با اروپا متفاوت است و به یک برنامه‌ریزی دیگری نیاز دارد.

وی با بیان اینکه دولت باید در این زمینه تسهیلگری کند و بخش خصوصی هم باید بابت محصول تولیدی خود مسئولیت پذیر باشد، گفت: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های صادراتی در حوزه‌های صنعتی و دارویی و صنایع غذایی در بازارهای داخلی و بین‌المللی با وجود همه مشکلات ارزی و لجستیک بسیار موفق هستند اما واقعیت این است که محیط کسب و کار ما شرایط رقابتی ندارد و این مشکل هم ناشی از عملکرد حاکمیت و مهم‌تر از آن بحث انحصار گرایی بازیگران برخی صنایع است.

مدیرکل دفتر پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: در عصر کنونی، رقابت اقتصادی از حالت بین بنگاهی خارج و به رقابت زنجیره‌ای تبدیل شده و شرکتی در بازارهای بین‌المللی موفق تر است که زنجیره کارآمدتری داشته باشد.

امامی در مورد اهمیت تنوع تولیدات صادرات محور در کشورمان گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد محصولات صادراتی ما در حوزه پتروشیمی و خام فروشی است، ۲۵ درصد صادرات در حوزه معدنی، ۱۰ درصد در حوزه کشاورزی است و عملاً ۱۵ درصد صادرات ما به حوزه صنعت مرتبط می‌شود از این رو ضروری است که تمرکز حمایتی خود را روی صنایع صادرات محور قرار دهیم چراکه همزمان با فتح بازارهای بین‌المللی، کیفیت کالای تولید را هم ارتقا می‌دهد./مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا